E 132 indigotin / indigo karmin Nedir?

İndigotin veya FD&C Blue 2 olarak da bilinen E 132 indigo karmin, ciltte, gözlerde ve solunum yolunda hiperaktiviteye, tahrişe neden olabilen yapay bir mavi boyadır. Bu gıda katkı maddesi özellikle dondurma ve şekerlemelerde karşımıza çıkmaktadır. Peki Nasıl üretilir? E 132 ne işe yarar? E 132 Helal midir? E132 Vegan ve Vejetaryen tüketim için uygun mudur? İşte Detaylar

Indigo carmine , indigotine, FD&C Blue 2 ve E132 olarak da bilinir. Sodyum fenilglisinatın kostik soda ve sodamid karışımı içinde füzyonu ile indoksil senteziyle üretilen mavi yapay bir kömür katranı boyasıdır. Uygulamalarda menekşeden maviye ton veren koyu mavi boyadır.

Prusyalı araştırma kimyacısı JFW Adolf von Baeyer tarafından 1883’te indigonun kimyasal yapısının keşfedilmesinin ardından tanıtıldı ve 1900’lerin başında kullanıldı. Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılan en eski sertifikalı gıda renk katkı maddelerinden biridir.


E 132 İndigotin Teknik Özellikleri

Sınıfı: Renklendirici

Cas Numarası: 860-22-0

Kimyasal Formülü:16 H 8 N 2 Na 2 O 8 S 2

Molar Kütle: 466,36 g / mol

Erime Noktası: >300ºC

Sudaki Çözünürlük:10 g / L (25 ° C)

Diğer İsimleri

  • indigotin
  • 5,5′-indigodisülfonik asit sodyum tuzu
  • Brilliant Indigo
  • 4 G
  • C.I. Asit Mavisi 74
  • C.I. 73015
  • Gıda Mavi  (food Blue) 1
  • FD&C Mavi 2
  • Sicovit Indigotin 85
  • E132

Kullanım Alanları:

ABD, Kanada, Hindistan ve AB gibi çeşitli ülkelerde kullanım için onaylanmıştır. Öte yandan, Norveç’te yasaklıdır. Unlu mamullerde, dondurmada, şekerlemelerde, meyve bazlı ürünlerde, sosislerde, şerbetlerde, süt ürünlerinde, tatlı tozlarında, tahıllarda, atıştırmalık yiyeceklerde ve ilaçlarda gıda boyası olarak kullanılmaktadır. Ayrıca gıda dışı kullanımları da var . PH indikatörü olarak kullanılır, burada pH 11.4’te mavi ve 13.0’da sarıdır. Tıp alanında, obstetrikte amniyotik sıvı sızıntılarını tespit etmeye yardımcı olmak için kullanılır. Son olarak, ameliyat sırasında idrar yolunu vurgulamak ve sızıntıları tespit etmeye yardımcı olmak için kullanılır.


Indigo carmine’nin neden olabileceği zararlı etkiler

Sentetik olduğu için bir önyargınız varsa haklısınız; tehlikeli kimyasallar ile üretilmekte. Bu yüzden bazı sağlık zararlarına neden olabilmekte.  Bunlardan biri hiperaktivitedir. 2007’de yapılan bir araştırma, indigo karmin içeren içecekler ve hiperaktivite arasında bir ilişki buldu. İçeceğin yapay renkler ve koruyucu ile içilmesinin çocuklarda hiperaktivitenin artmasına neden olduğu ortaya çıktı.

Laboratuvar fareleri üzerinde yapılan bir başka çalışma, yüksek dozda indigo karmininin beyin kanserini ve diğer anormal hücre gelişimini büyük ölçüde artırdığını buldu. Bununla birlikte, insanlarda kanserojenliği ile ilgili güncel çalışmalara rastlanılmadı.

E 132 Helal mi?Belki: Sentetik imali sırasında kullanılan çözücüler helal ise helal kabul edilmekte. Ancak alkol bazlı çözücüler ile ekstraksiyonu olan sistemler de mevcut. Bu yüzden helal konusu şüpheli

Vegan ve Vejetaryen Tüketime Uygun mu? Evet: E 132 sentetik olarak elde edildiğinden hayvansal bir ürün içermediği bildirilmektedir.

Alerji ve İntoleransa Neden Olur mu? Evet:

Hiperaktivite, mide bulantısı, solunum güçlüğü, cilt reaksiyonları, kan basıncı ile bağlantılı şüpheli kanserojen olarak nitelendirilmektedir. İşte bu yüzden de Norveç’te yasaklanmıştır.

Bu kimyasal cilde zarar verebilir. Temas halinde ciltte tahrişe neden olabilir. Cilt hassasiyeti, ısırgan kızarıklığı gibi deri döküntüsü, kaşıntı, yüksek tansiyon ve solunum problemlerine neden olabileceğinden alerjik reaksiyonları olan kişiler tarafından kaçınılmalıdır. Gözle temas eden çivit mavisi parçacıkları gözleri tahriş edebilir. Solunması halinde toksik olabilir ve solunum yolunda tahrişe neden olabilir.


Türk Gıda Kodeksine Göre E 132 İndigotin/ indigo karmin (carmine)

Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği’e göre renklendirici olarak sınıflandırılmaktadır. Yalnız bu renklendirici GRUP III’de yer almakta ve kullanımı sınırlandırılmıştır.

Grup III: Aşağıdaki katkı maddeleri ile birlikte kullanıldığında maksimum miktar belirlenmiştir.

 

 E-kodu

 

  Adı

 

E 100

 

Kurkumin

 

E 102

 

Tartrazin

 

E 120

 

Koşineal, Karminik asit, Karminler

 

E 122

 

Azorubin, Karmosin

 

E 129

 

Allura red AC

 

E 131

 

Patent Blue V

 

E 132

 

İndigotin, İndigo karmin

 

E 133

 

Brilliant Blue FCF

 

E 142

 

Green S

 

E 151

 

Brilliant Black PN

 

E 155

 

Brown HT

 

E 160e

 

Beta-apo-8’-karotenal (C 30)

 

E 161b

 

Lutein

Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği Eklerinde GRUP III’ün kullanım limitlerini incelemek için TIKLAYIN

Kaynaklar:

Mevzuat.gov.tr
Codexalimentarius.net
Fao.org
Fda.gov
Fsa.gov.uk
JECFA