Migren için en iyi 10 gıda

Bir migrenin baş döndürücü rahatsızlığı iştahımızı önemli ölçüde azaltabilir. Ancak, doğru beslenmenin migren ataklarını yönetmenize ve tekrar etmelerini önlemenize yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Basitçe söylemek gerekirse, besleyici yiyecekler migreni sizden uzak tutmaya yardımcı olabilir.

Baş ağrısı uzmanları, migrenlerin sadece baş ağrısı olmadığını, aynı zamanda bir “beyin durumu” sorunu olduğunu belirtiyorlar . Bu yüzden de, migren sırasında dokunma, görme ve koku alma gibi duyular da etkilenmektedir ve migren krizlerinden kurtulmak hiç de kolay değildir!

Çoğunlukla, migren riskinizi azaltmak,  dengeli beslenmenin bir parçası olarak yediğiniz “doğru” yiyeceklerin miktarı önemlidir. Elbette yeterince uyumak ve stresi yönetmek de aynı derecede önemlidir, ancak ne yediğimize dikkat etmek, sık migren ataklarından kaçınmak için yapabileceğimiz en iyi şeylerden biridir.Somon

Somon, gezegendeki en besleyici gıdalardan biridir ve her  porsiyon için 1.500 miligramdan (mg) fazla omega-3’e sahiptir. O halde migren hastaları için hafta sonu mangal keyfi menüsü belli oldu: “Somon”

Daha çok kalp sağlığı için omega-3 yağ asitinin iyi geldiğini sıklıkla okuyoruz. Araştırmalar, omega-3’ün beyindeki iltihaplanmaya karşı savaşmaya yardımcı olabileceğini de göstermektedir. Bu arada somon balığındaki mikro besinler, özellikle B vitaminleri de migren ataklarını önlemeye yardımcı olur.

Bitter çikolata

Bazen bazı besin maddelerinde eksiklik migren ataklarını tetikleyebilir. Örneğin magnezyum, beyindeki kan damarlarını gevşetmek için gereklidir. Ayrıca uygun uyku için hayati önem taşır. Araştırmalar, magnezyumun düşük olmasının baş ağrısı ve migrene neden olduğunu bildirmektedir.

En az yüzde 70 kakao olan bitter çikolata , magnezyumun en zengin kaynaklarından biridir. Diğer çikolata çeşitleri kadar şeker içermediği için bu süper yiyeceği beslenme programınıza gönül rahatlığı ile dahil edebilirsiniz. 

İncir

Bu kırmızı-mor meyveler, beyin sağlığı için gerekli olan başka bir mikro besin olan potasyum açısından zengindir. Son araştırmalar, potasyum içeriği yüksek yiyeceklerin migren ağrısını hafifletebileceğini göstermektedir.

Karides

Migrenle savaşırken lezzetli bir atıştırmalık arıyorsanız karidesi deneyin. Karides, migrenle ilgili iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı ve bir antioksidan olan mükemmel bir astaksantin kaynağıdır. Ayrıca karidesler de yeterli miktarda omega-3 içerir.

Havuç

Havuca parlak turuncu rengini vermekten sorumlu bitki pigmenti olan beta-karoten, bir anti-enflamatuardır. Migreni önlemek için havuç yiyin ya da bu ağrı kesici bileşiğin alımını artırmak için balkabağı, dolmalık biber ve tatlı patates gibi diğer turuncu sebzeleri yiyin.

Kara lahana

Bitter çikolata gibi, salata yeşillikleri de harika bir magnezyum kaynağıdır. Bazı  yeşilliklerin yanı sıra; ıspanak ve lahana gibi besleyici yoğun sebzeler de migrenle savaşmanıza yardımcı olur. Brüksel Lahanası

Aslında, bu yeşil yapraklı sebze, yüksek magnezyum ve omega-3 içeriği nedeniyle migren için süper bir gıda olarak kabul edilebilir. Aynı zamanda çok yönlü bir salata malzemesidir. Son dönemlerin popüler içeceği smoothie yapmak için kullanılmaktadır. 

Kinoa

Bu glütensiz tahıl, riboflavin (vitamin B2), magnezyum ve demir gibi migren riskini azalttığı kanıtlanmış besinlerle doludur. Yeterli demir seviyesine sahip olmak, migrenle bağlantılı bir kan hastalığı olan anemiye karşı koruma sağlayabilir.

Sakatat etleri

Karaciğer ve kalp gibi hayvan organları çoğu insanı rahatsız edebilir. Ancak kronik migren hastaları, yüksek miktarda koenzim Q10 (CoQ10) nedeniyle beslenme programlarına organ etlerini dahil edebilirler.

Vücudumuz bu besini doğal olarak üretir, ancak üretim zamanla düşme eğilimindedir. CoQ10 ve migren üzerine yapılan araştırmalar, üç ay boyunca her gün en az 150 mg CoQ10 almanın migren atakları riskini en az yüzde 50 azalttığını ortaya koyuyor .

Su

Uzun süre su içmemek beyin dokularının küçülmesine ve ağrı reseptörlerini tetiklemesine neden olabilir. Bu olaylar sırayla baş dönmesine ve yoğun baş ağrısına neden olur . Düşük su alımı, kanın akışkanlığını düşürür ve neden sonra beyninize kan akışı azalabilir

Bundan kaçınmak için elinizde bir su şişesi bulundurun. Bunun yanında salatalık, karpuz, ananas, domates, portakal ve armut gibi su içeriği yüksek meyveleri tüketin.Migren riskini en aza indirmek için ipuçları

Doğru yiyecekleri tüketmek, migren yönetiminin için yapılması gerekenlerden sadece biridir. Migren düşündüğümüzün aksine daha yaygındır, ancak bunun nedeni çoğumuzun iyi alışkanlıklar edinmemesi ve sağlıklı yaşam tarzı seçimleri yapmamamızdır.

Amerikan Migren Vakfı’na göre, Migrenden uzak kalabilmek için bir kaç ipucu:

  1. Epizodik migreniniz varsa, kafein alımınızı günlük 200 mg’ın hemen altında sınırlayın.
  2. Sık sık baş ağrısı çekiyorsanız, kafeinli yiyecek ve içeceklerden tamamen kaçının.
  3. Eksik öğünler yoğun baş ağrılarını tetikleyebilir. Düzenli yemek saatlerine bağlı kalın.
  4. Bazen kötü yemek seçimleri, egzersiz eksikliği ve uykusuzluğun bir kombinasyonu migren riskinizi artırabilir. 
  5. Bir yemek günlüğü tutun. Bu, hangi yiyeceklerin migren ataklarınızı tetiklediğini belirlemenize yardımcı olabilir.
  6. Bazı önemli besinlerin alımını azaltabileceğinden, çok katı diyetler uygulamamaya dikkat edin. Unutmayın: çoğu migren hastası birçok besin maddesi bakımından eksiklik yaşamaktadır.
  7. Sağlıklı yağlardan ve yağlı balıklardan iyi yağlar tüketin. 
  8. Sodyum alımınızı sınırlayın. Yüksek tuz alımı kan basıncını artırabilir ve migren ataklarını tetikleyebilir.
  9. Ciddi beslenme yetersizlikleri durumunda, takviyeleri almadan önce bir sağlık uzmanına danışın. Migren için bazı yararlı takviyeler arasında magnezyum, CoQ10 ve B2 vitamini bulunur.

Baş ağrılarını ve migren ataklarını yatıştıra bilmek kolay değildir. Ancak, doğru beslenme ve iyi beslenmeyle bunların oluşmasını engellemek mümkündür . Kaynaklar:

EverydayHealth.com
MigraineAgain.com
Migraine.com
AmericanMigraineFoundation.org
EurekAlert.org