Kuru Üzüm’de Rakip Güney Afrika İngiltere’ye Çıkartma Yapacak

Güney Afrikalı Üreticiler İngiltere’de Kuru Üzüm Kampanyası Başlattı. Kampanya, kuru üzümün faydalarını anlatmayı ve kurutulmuş meyvelerle ilgili yanlış anlamaları gidermeyi hedefliyor.

700 yetiştiriciyi temsil eden Güney Afrika’lı üretici birliği; kuru üzümün birçok faydasını anlatmak için Birleşik Krallık’ta bir tanıtım kampanyası başlattı. Kampanyanın amacı genel olarak kuru üzümün faydaları konusunda eğitmek ve şeker içeriği ile diş sağlığına vurgu yaparak kurutulmuş meyvenin sağlığımız üzerindeki olumsuz etkileri hakkındaki yanlış kanıları çürütmek. olarak açıklandı.

Kampanya, kuru üzümün lif, demir, kalsiyum ve antioksidanlar gibi besinlerle dolu ‘doğal bir güç merkezi’ olduğunu ve sağlıklı bir yaşam tarzı için hayati önem taşıdığını iddia ediyor.Hedef İngiltere Pazarı

Halk sağlığına odaklanma kampanyanın ön saflarında yer alırken, Güney Afrika’lı üreticiler aynı zamanda İngiltere pazarından önemli bir pay almayı da hedefliyor.

Güney Afrika kuru üzümlerinin sırasıyla Kuzey ve Batı Cape’te bulunan Orange ve Olifants nehir bölgelerinde üretiyor. Bu bölgeler, meyvelerin hasat edildiği ve doğal olarak güneşte kurutulduğu Ocak ve Mart ayları arasında her gün ortalama 10,5 saat önemli düzeyde güneş ışığı alıyor. Kampanyada, kuru ve güneşli iklimin, nehirlerden gelen bol miktarda su temini ile birlikte, uzun raf ömrü sağladığını iddia ediyor. Rengi ve aroması ile en kaliteli kuru üzümleri üretmek için ideal yetiştirme koşulları sağladığı da diğer bir iddia.Türkiye’de Kuru Üzüm Cenneti Manisa: Bu Rekabetten Yara Alabilir mi?

Manisa’da üretilen üzümler dünyanın dört bir tarafına ihraç ediliyor. Endüstriyel manada daha kuvvetli bir altyapı söz konusu. Bu yüzden üreticilerin ülkeyi temsil ettiklerini düşünerek hareket etmesinde de fayda var. Türkiye’nin üzüm liderliği konusunda halen bir risk söz konusu değil.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli 9 numara kuru üzün alım fiyatını 12,50 Tl/kg olarak duyurmuştu. Pakdemirli 2019 yılında 1 milyon 546 bin ton üzüm üretildiğini 250 bin ton kuru üzümün de ihraç edildiğinden bahsetmişti.

2019 yılında Türkiye’nin Kuru ve Yaş üzüm ihracatı 671 milyon doları buldu.

Türkiye bağ alanı bakımından Dünya’da 5’inci sırada, ortalama üzüm üretimi açısından ise Dünya’da 6’ncı sırada yer almakta. Dünya’da kuru üzüm ihracatında ise Türkiye 1’inci sırada. Öyle ki Üzüm üretiminin odak noktası haline gelmiş Manisa’da, yaklaşık 5,1 milyon dekar tarım alanında üretilen pek çok tarım ürününden, ortalamanın üzerinde verim alınmaktadır.Kaynaklar

Raisinsa.co.sa
NewFoodMagazine.com
TarimOrman.Gov.tr