Sporcular Dikkat! Kas ağrısı için hangi içeceği tüketmelisiniz?

Özellikle fitness sporu ile ilgilenenler bu yazımızı okumak için bir adım öne çıksın. Kas onarımı için Whey (peynir altı suyu tozu) Shake mi, Milk Shake mi yoksa karbonhidrat bazlı içecek miş?  Journal of Human Kinetics’ de yayımlanan yeni çalışma bu üç içeceği karşılaştırdı

Sporcular,yapmış olduğu yoğun kuvvet antrenmanından sonra kasların onarımı için genellikle protein ağırlıklı içecekler tüketirler. Ancak, Lincoln Üniversitesi’nden  Dr. Thomas Gee’ye göre; antrenmandan hemen sonra protein formunu değiştirmenin iyileşme yanıtını güçlü bir şekilde etkilemediğini veya kas ağrısını azaltmadığını gösteriyor.
Protein Kasları Onarır, Karbonhidrat Glikojen seviyelerini geri yükler ama!…

Ağır geçen bir antrenmandan sonra yaklaşık 48 saat süren bir ağrı başlar. Yapılan ağır egzersizden sonra oluşan bu ağrı kasların onarım aşamasından kaynaklanmaktadır.

Protein kasların onarımı noktasında gereklidir. Karbonhidrat ise glikojen seviyelerini geri yükler. Yoğun bir antrenmandan sonra kas fonksiyonunun iyileşmesinde peynir altı suyu protein hidrolizatı ve süt bazlı formüle edilmiş içeceklerin etkileri test edilmiştir.

Yapılan araştırmada 20 ile 30 arasında değişen otuz erkek katılımcı, ağır bir antrenman programından sonra, her biri aynı miktarda kalori içeren iki içeceğin sadece karbonhidrat içeren bir içecekle ile yapılan 3 içecekten birini aldılar. Aradan geçen 24 ve 48 saat sonra tekrar gözlem altına alındılar.

Yapılan gözlem aşamasında , katılımcılardan kas ağrılarını 0-200 arasında derecelendirmeleri istendi. Bunun yanında fiziksel testlerde uygulandı.
Bulgular sonucunda, üç grubunda kas ağrısının 90 ın üzerine çıktığı, kas gücü ve fonksiyonunda azalma olduğu gözlendi. Gruplar arasında ise üç içecek açısından büyük bir fark yoktur.

Karbonhidrat içeriği yüksek olan solüsyonlar glikojeni yenerek kas fonksiyonlarının iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Buda 3 içeceğin etki mekanizmasının aynı olduğu , aralarında büyük farklılıklar olmadığını göstermektedir. Bu sebep den dolayı protein ve karbonhidrat içecekleri tüketimi yaptığı protein takviyesinin kişinin kas kütlesinin artırıp , güçlerini artırma noktasında yardımcı olabilir. 

Kas onarımının ve tedavi sürecinin proteinin hızlandırıcı etki göstererek kas ağrısını da hızlandırmayacağı ve kas ağrısını azalta bileceği konusunda net bir fikir söylenemez. Araştırmacılara göre kesin etkiler için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. 
Kaynaklar

ScienceDaily.com

MedicalNewsToday.com

JOHK.pl