TSE’den 742 Kuruluşa Covid-19 Belgesi

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Türk Standardları Enstitüsü’nün başlattığı belgelendirme faaliyetleri ile ilgili son rakamları paylaştı. 627 kuruluş güvenli üretim, 86 kuruluş güvenli hizmet, 29 okul da “okulum temiz belgesi” almaya hak kazandı.

 

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Ali Coşkun Konferans Salonu’nda “TSE COVID-19 Güvenli Üretim, Güvenli Hizmet, Güvenli Turizm ve Okulum Temiz” Belgesi Takdim Töreni düzenlendi. Törene Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Türk Standardları Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin SATSO Başkanı Akgün Altuğ’un da aralarında olduğu çok sayıda oda borsa ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.Türk Standardları Enstitüsü çalışanları, ziyaretçileri, tedarikçileri, bakım personelini korumak için hijyen uygulamaları ile kontrol tavsiyelerini içeren Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu’nu hazırladı. Sanayi işletmeleriyle yürütülen kılavuz ve belgelendirme çalışmaları hizmet sektörü, okullar ve turizm sektörünü de kapsayacak şekilde hazırlandı

Güvenli Üretim Belgelendirildi

Kılavuzlar, kuruluşlara salgınla mücadele ederken iyi bir yol gösterici niteliğinde. Aynı zamanda salgın sonrası dönemin ihtiyacı olan, kuruluşların güvenilir ve hijyenik üretim standartlarına uygunluğunun belgelendirilmesini de sağlanmakta.

TSE; hazırlanan kılavuz eşliğinde kuruluşları denetledi. Denetlemelerde  kılavuzda yer verilen standartları sağlayıp sağlanmadığı kontrol edildi. Sektörlerden ve vatandaşlardan ilgi gören belgelendirme programları çerçevesinde 627 kuruluşumuzu güvenli üretim, 86 kuruluşumuzu güvenli hizmet, 29 okul da “okulum temiz belgesi” ile belgelendirildi.

TSE’den Kovid-19 ile mücadele seferberliği

TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, insanlığı tehdit eden salgın döneminde ekonominin çarklarının dönmesinin hem birey hem de yöneticisi olduğu TSE açısından son derece önem arz ettiğini söyledi. Enstitü olarak “Ne yapabiliriz?” sorusuna cevap aradıklarını anlatan Şahin, “Enstitümüz, bu süreçte tüm kaynak ve imkanlarını Kovid-19 ile mücadelede seferber etti. İlgili standartların tamamını sanayicimizin erişimine açıldı. Cerrahi maskelerin yerine kullanılan yıkanabilir bez maskelerin standartları ile ilgili de bir çalışma yapıldı. TSE K 599 Standardını belirleyerek ilgili taraflara sunuldu.


Hedef: Tüm Tarafların Sağlığını Korumak

Şahin, sanayicilere destek olmak, tüketiciler üzerinde güven duygusu oluşturmak, güvenin sürdürülebilirliğini sağlamak için çalışmalar yürüttüklerine değinerek şunları kaydetti:

“TSE’miz, milli bir kurum olmanın sorumluluğunu esas alarak Kovid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu ile güvenli üretim belgelendirme programını hazırladı. Bu belgelendirme programının bazı temel yaklaşımları bulunuyor. Öncelik, başta çalışanlar olmak üzere tedarikçiler, müşteriler, tüketiciler gibi ilgili tüm tarafların sağlığını koruma altına almaktır. Ayrıca kontrollerin kesintisiz olarak sürdürülmesini sağlamaktır.”

Gerçekleştirilen törende, 27 kurum ve kuruluşa güvenli üretim, güvenli hizmet, okulum temiz ve güvenli turizm belgesi de verildi.

 

Kaynak: Sanayi.gov.tr