Kemiklerin ötesinde: Kalsiyumun 4 Süper Sağlık Faydası

Kalsiyum, kemik yapıcı temel bir besin maddesi olarak bilinir. Kemik sağlığı veya daha güçlü kemikler denince insanların aklına gelen en önemli besin maddesidir. Ancak bu önemli itibarın yanı sıra, genellikle kalsiyumun optimal sağlık için aynı derecede önemli olan diğer faydalarını unuturlar.

Kalsiyum Sadece Kemikler için değildir!

Kemik ve dişlerin yapımı ve korunmasının yanı sıra kalsiyum, hormon salgılanması, kas işlevi ve kan dolaşımı gibi birkaç kritik metabolik işlevden de sorumludur.  İşte kalsiyumun görev yaptığı vücut sistemleri:


  1. Kas kasılmasını düzenler  – Kasların içindeki kalsiyum, kasılmalar sırasında proteinler arasındaki etkileşimi kolaylaştırır. Bu mekanizma önemlidir, çünkü kaslar çeşitli yüz ifadeleri, göz hareketleri, solunum ve kalp kasının pompalanması gibi hareketleri üretir. Kalsiyum ayrıca daha iyi dolaşım için kan damarlarını çevreleyen düz kasların gevşemesine yardımcı olur.
  2. Kan pıhtılaşmasını düzenler  – Pıhtılaşma süreci karmaşıktır ve bir dizi kimyasal içerir ve bunlardan biri kalsiyumdur. Kalsiyum, bir kan damarı hasar görürse aşırı kanamayı önlemek için kanın pıhtılaşmasına veya kalınlaşmasına yardımcı olur.
  3. Yüksek tansiyonu düşürür  – Kalsiyum tüketimi, kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik durumlar için önemli bir risk faktörü olan yüksek tansiyonun önlenmesi ve tedavisi için faydalıdır . Yeterli kalsiyum alımı veya kalsiyum takviyesi de hamile kadınlar için çok önemlidir çünkü kan basınçları dönemlerinin sonuna doğru yükselme eğilimindedir.
  4. Belirli kanserlere karşı korur  – Kalsiyum ayrıca kolon, prostat ve göğüs kanserleri de dahil olmak üzere belirli kanser türlerine karşı korunmada iyidir . Konuyla ilgili araştırmalar hala sınırlıdır, ancak bazı çalışmalar , kalsiyum açısından zengin bir beslenme programının  kanser riskinin azaldığını bulmuştur .
Uzmanlara göre, yetişkinlerin de günde en az 1.000 miligram (mg) kalsiyum almaları gerekir. Ancak 2.500 mg’dan  fazla kalsiyum tüketilmemesi de gerekiyor . Bazı araştırmalar , çok fazla kalsiyum almanın olumsuz etkileri olabileceğini göstermiştir, ancak bununla ilgili araştırmalar sınırlıdır.

 

Kaynaklar:

MedicalNewsToday.com 1
Cancer.gov
MayoClinic.org
Health.Harvard.edu