Su Ürünleri Denetimleri Arttırıldı

Av sezonunun açılmasının ardından su ürünleri denetimi hız kazandı. İstanbul Beylikdüzü Gürpınar Su Ürünleri Halinde yapılan denetimde mevzuata aykırı satışa sunulan 7 ton su ürününe el konuldu, sorumlulara 40 bin lira idari para cezası kesildi.

1 Eylül’de açılan su ürünleri av sezonuyla birlikte balıklar tezgahlardaki yerini aldı. Tüketim açısından çok önemli bir değere sahip balıkların güvenli bir şekilde tüketimini sağlamak için denetimlere de ağırlık verildi.


Balıkların belirlenen boy kriterlerine uygun olup olmadığına bakıldı

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü ile Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı ekipleri, Beylikdüzü Gürpınar Su Ürünleri Halinde ortak denetim gerçekleştirdi.

Yapılan denetimde balıkların belirlenen boy kriterlerine uygun olup olmadığına bakıldı. Bu kapsamda, mevzuata uygun olmayan 360 kasa istavrit, 47 kasa lüfer, 5 kasa tekir, 11 kasa kolyoz, 83 kasa bakalyaro, 12 kasa kırlangıç, 6 kasa dil, 2 adet kalkan, 3 adet sivriburun karagöze el konuldu. Canlı olan 1 adet ıstakoz da denize bırakıldı.

Denetimde toplam 7 ton su ürününe el konulurken, 8 kişiye toplam 40 bin idari para cezası uygulandı.

El konulan 7 ton su ürününün mülkiyeti kamuya geçirildi.

Alınan  bilgilere göre Su ürünleri denetimi yurt genelinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından aralıksız bir şekilde sürdürülecek…

 

Kaynak: tarim.gov.tr