Gıdada hile:91 firmaya ait 113 ürün ifşa edildi

Ülkemiz Gıda Otoritesi olan T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı; yaptığı basın açıklamasında 91 firmaya ait 113 parti üründe taklit ve tağşiş olduğu ilan etti

Bakanlık yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak ;Tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması, Sektörde haksız rekabetin önlenmesi, Tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması ve Firmaların “güvenilir gıda üretimi”nin teşvik edilmesi amaçlanmakta.

Uygunsuzluklar Nasıl Tespit Ediliyor

Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığın rutin denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı var. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalar için büyük önem taşımakta.Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam


91 firmaya ait 113 parti ürün Bakanlığın internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunuldu. Tam Liste İçin Tıklayın

Bu son Listeyle ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1609 firmaya ait 3605 parti ürün tüketicilerin bilgisine arz edilmiştir.

Peki Listede Neler Var?

Sucukta baş eti, kebap ve pide harçlarında tavuk etleri var. Her zaman korktuğumuz domuz eti bu sefer yok ama yerine bir firmaya ait iki parti üründe at eti tespit edildiğini görüyoruz. Köfte ve hazır kıymada da kanatlı eti tespiti mevcut.
Tam Liste İçin Tıklayın

En önemli tağşiş  ise sildenafil içerikli; çikolatalar ve enerji içecekleri. Sildenafil bilindiği üzere cinsel yetersizlik için kullanılan ünlü mavi hapın etkin maddesidir. Özellikle kalp hastalarının dikkatli kullanması gerekirken, gıdaların içinde karşımıza çıkmasının kokutucu sonuçları olabilir.Zeytinyağ da yine bilindik taklit olan; farklı ürünlerden elde edilen yağların karıştırılmasını görmekteyiz. Kaliteli zeytinyağı ürünlerine düşük kalite zeytinyağı katılması ise bakanlığın gözünden kaçmamış.

Peynire nişasta ve tereyağına margarin ilavesine ise zamanla alışmış gibi görünüyoruz. Bunun yanında süt ürünlerinde nişasta tespit edilmiş durumda. Korkutucu olan ise bilindik markaların peynirlerinde antibiyotik tespit edilmiş olması.

Kırmızı pul biberde boyar madde bulunması ve çaylarda boyar madde bulunması olayları ise geçtiğimiz listelere nazaran oldukça az boyutta. Ancak bu sefer bir grup çayda ilaç etkin maddesine rastlanmamış durumda. Gıda perakende devi bir firmanın özgün marka çayında ise boyar madde bulunmuş.