Şişkinlik mi Hissediyorsunuz? Bu 15 Gıda size yardımcı olabilir!

“Sert” mide, dolup taşan his ve her an patlayacak bir karın ağrısı. Tanıdık geliyor mu? Şişkinlik… Öyle yiyecekler var ki şişkin bir mideden kurtulmanıza yardımcı olabilir. İşte o 15 güzel yiyecek

Çoğu zaman, insanlar bir oturuşta çok fazla yemek yedikten sonra şişkinlik hissederler. Ama hepsini tuvalette zorla dışarı çıkartamazlar da. Haliyle trafik sıkışıklığı mideyi şişirir, bazı yiyecekler bu trafik sıkışıklığını gideren polisler gibi olaya müdahale ederler; şişmiş midenin indirilmesine yardımcı olabilir.Şişkinliği azaltmak için en iyi yiyecekler

Şişkinlik durumlarında aklınıza gelen son şey bir kaç şey daha yemek olabilir. Ancak ilk etapta davul gibi şişmiş olsanız bile, muhtemelen bu şişkinlik önleyici yiyecekleri barındıracak yeriniz var :

 1. Salatalık  – Taze, nemlendirici salatalık bağırsakları temizlemeye yardımcı olur ve sıkışmış olabilecek yiyeceklerin geçişini kolaylaştırır. Ama dikkat kendisi de biraz gaza ve şişkinliğe de neden olabilir.
 2. Kereviz  – Yine bir başka nemlendirici süper besin olan kereviz, yiyeceklerin bağırsaklardan daha kolay geçmesine yardımcı olabilir.
 3. Ananas  – Bu tatlı ve ferahlatıcı tropikal meyve, proteini parçalamaya ve sindirimi desteklemeye yardımcı olan bir enzim olan bromelain içerir.
 4. Yoğurt  – Yoğurttaki probiyotik adı verilen faydalı mikroplar, bağırsaklarınızın yiyecekleri daha iyi sindirmesine ve besinleri emmesine yardımcı olur. Sonuç? Daha az gaz ve şişkinlik yok.
 5. Kefir  – Bazı beslenme grupları Yoğurt yerine kefiri tercih edebilirler. Kefirde bir enzim olan laktaz, şişkinliğe neden olan şekerlerin işlenmesine de yardımcı olur.
 6. Kuşkonmaz  – Asparagin adı verilen bir amino asit sayesinde, kuşkonmaz güçlü bir idrar söktürücü olarak çalışır. Bu, kuşkonmazın abdominal rahatsızlığa ve şişkinliğe yol açabilecek fazla suyu dışarı atabileceği anlamına gelir.
 7. Muz  – Yemekten önce bir muz yiyin. Su tutmaya karşı yararlı etkilerinin yanı sıra, yemek öncesi muz yemek şişkinliği önlemeye yardımcı olur.
 8. Domates  – Domatesin parlak kırmızı renginden sorumlu bitki pigmenti olan likopen, şişkinliği de azaltabilir. Ayrıca domateslerin yüksek miktarda potasyum içermesi, su tutulmasını hızla azaltmaya yardımcı olabilir.
 9. Yeşil çay  – Büyük bir yemekten sonra şişkin bir mideyi sıcak, yatıştırıcı bir fincan yeşil çay ile tedavi edin. Bu bitki çayı, şişkin görünüm ve histen kurtulmak için idrar söktürücü görevi görür.
 10. Avokado  – Avokadodaki Omega-3 yağ asitleri, şişkinlik nedeniyle karın rahatsızlığını tedavi edebilir. Zengin potasyum içeriği aynı zamanda fazla sodyum ve suyun atılmasına yardımcı olabileceği anlamına gelir.
 11. Kinoa  – Makarna veya pilav yedikten sonra ortaya çıkan şişkinlik, glüten intoleransının anlatılan bir işaretidir. Glütene duyarlılığınız varsa kinoa önemli bir tercih olabilir.
 12. Zerdeçal  – Kurkumin sayesinde, bu popüler altın baharat mideyi rahatlatabilir. Daha ciddi bağırsak sorunları olanlar için zerdeçal almak bağırsaklardaki iltihabı hafifletmeye yardımcı olabilir.
 13. Nane  – Bu hoş kokulu bitki, ağızdaki kokuya neden olan bakterileri ortadan kaldırmaktan daha fazlasını yapabilir. Nanedeki serinletici madde olan mentol, bağırsakları sakinleştirebilir ve şişkinlik nedeniyle oluşan mide ağrısını hafifletebilir.
 14. Zencefil  – Zencefilde güçlü bir bileşik olan Gingerol, bağırsakta hapsolmuş gazın salınmasına yardımcı olur. Taze zencefil çiğnemek ayrıca şişkinliğe bağlı karın ağrısını veya mide ağrılarını hafifletebilir.
 15. Karpuz  – Ağız sulandıran karpuz dilimleri, şişkinliğe karşı ideal bir tatlıdır. Yüksek su içeriği, su tutmayı kolaylaştırmaya ve fazla sodyumu atmaya yardımcı olur. Ama bazen kendisi de  şişkinliğe neden olabilir.
Kaynaklar:

EatThis.com

MindBodyGreen.com