Sıcak Yemekler Nasıl Soğutulur?

Zararlı bakteriler; yiyeceklerimizi tüketmek için fırsat kollarlar. Akıl almaz bir hızla, uygun ortamı bulunca çoğalırlar. Bu durumda gıda zehirlenmesi kaçınılmaz olabilir. Eğer pişmiş yemeklerinizi kurallara uygun bir şekilde soğutursanız; gıdalar sizin için daha güvenli olur!

Hemen servis etmeyeceğiniz yemek pişirmiş iseniz, mümkün olduğunca çabuk soğutmalısınız. Hemen buzdolabına koyarsanız; ani ısıl değişiklikle ürününüzün protein yapısında değişikliklere neden olabilir ve hatta kimyasal gıda zehirlenmelerine dahi yol açabilir. Ayrıca buzdolabınızın sağlığı için de içerisine sıcak yemek koymak çok mantıklıca değildir.

Yavaş yavaş soğutursanız da bakterilerin gıdanızda üreyebilmesi için uygun ortamı hazırlamış olursunuz. Aslında en akıllıca yöntem öğünden hemen önce tüketilecek kadar yapabilmek ama bazen hesaplarda yanıla biliyoruz. Ayrıca iş dünyası bazen bir gün önceden yemek yapmamıza neden olabiliyor. İşte bu noktada etkin bir şekilde yemeği soğutma geliyor.Mikroorganizmaların yemeğimizi istilasına engel olarak yemekler nasıl soğutur?

1- Porsiyonları Küçült

Yemeklerinizi daha küçük porsiyonlara ayırırsanız daha hızlı soğumasına yardımcı olursunuz. Eğer yemeğiniz büyük parça bir et ise bunu küçük parçalara ayırın.

2- Tencereyi Kapat

Sıcak yemeklerin ağzını kapatmak belki de sıcaklık düşünü azaltacağını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak, ağzı kapalı bir kaba havada bulunan mikroorganizmalar da giremez. Soğumayı hızlandırmak için kapalı tencerenizi sallayabilir ya da daha hızlı soğuyacağını düşündüğünüz bir odaya alabilirsiniz. (Balkon ya da diğer serin bir oda gibi)

3- Hazırlarken Karıştır

Yiyecekleri soğutmaya hazırlarken karıştırmak daha çabuk soğumasına yardımcı olacaktır. Unutmayın gıdalara en çok havadan mikroorganizma bulaşır ve bu yöntem bu bulaşıya açık verebilir. Soğutmanın ilk zamanlarında kullanılabilir yine de…

4- Taneleri Yay

Pirinç ya da bulgur gibi ürünlerinizi soğutmayı istiyorsanız bir zemine yayabilir kısa sürede soğumasını sağlayabilirsiniz. Hava ile temas süresinin burada ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurgulamak isterizPeki bir şeyler yanlış giderse?

Bazı fırınların soğutma özellikleri vardır. Eğer fırınınızda bir soğutma ayarınız varsa; önce fırınınızı soğutmayı unutmayın. Bir de sadece gıdaları soğutmak için özel soğutucular var; bunlardan temin edebilir evde gıda güvenliğinizi sağlayabilirsiniz

Yiyeceğiniz, süt ve süt ürünü, yumurta, patates, pirinç, bulgur gibi bakterilerin de çok sevdiği gıdalardan içeriyorsa yeniden ısıtmak gibi bir hata yapmayın.

Gıda israfına hayır ama gıda zehirlenmelerine daha çok hayır!…

Kaynaklar:

Foodsafety.gov.tr
Food.gov.uk
Food.news