Saç vitamini: Biotin (Vitamin B7) ve Süper Sağlık Yararları

Çoğunlukla saç vitamini, güzellik vitamini olarak bilinir. Suda çözünebilir vitamin olup vücutta depolanamaz. İnsanda karbonhidratın (özellikle glikoz) parçalanmasını sağlayan enzimlerin çalışmasını teşvik edici (koenzim) görev üstlenmektedir.

Yazar: Zeynep Ziyade Özaçar

Biotin; diğer adıyla vitamin-b7;  Hayvanlarda ve insanlarda yağ asidi sentezi ve aminoasit yıkımı gibi temel reaksiyonları hızlandırıcı etkisi vardır. Son yapılan araştırmalara göre hücrelerde gen ifadesinde önemli rolü olduğu belirlenmiştir.Biotinin İnsan Sağlığına Faydaları

  • Gen düzenlemesine aracılık eder.
  • IgA, T hücreleri gibi bağışıklık sistemine ait hücrelerin üretimini destekler.
  • Karaciğer, deri ve kan serumundakilipid(yağ) metabolizmasını düzenler.
  • Beynin sinirsel iletimine olumlu etki eder.
  • Saç, tırnak ve cilt sağlığına iyi geldiğine inanılır.

Tip-2 Diabet (Diabetesmellitus) Üzerine Biotinin Etkisi

Biotinin glikoz parçalayan enzimlerin aktivitesini arttırıcı özelliği sayesinde kan şekeri dengelediği bilinmektedir.  Ve yapılan bazı çalışmalarda krom ile biotinin birlikte tüketiminin karaciğerde glikoz üzeren enzimleri baskıladığı tespit edilmiştir. Yine başka bir çalışmada magzyumun insülin direnci düşürücü etkisi gösterilmiştir. Biotin ve magnezyumun aynı anda alımının tip -2 diabet riskini azalttığı ortaya çıkmıştır.

Günlük Biotin İhtiyacı Miktarı

 Günlük biotin alım miktarı yenidoğandan 1 yaşa kadar 2 IU yeterli iken 1-8 yaş çocuklar için 3-6 IU kadar gerekmektedir. 8 yaştan ergenlik çağına günlük 8-10 IUbiotin tüketimi yeterlidir. Ergenlik çağına girmişbireylerin gelişimi için veyahamileler kadınların bebeklerinde doğumsal kusurlar görülmesini engellemek için en az 12-14 IU/gün biotin almalıdır. Yetişkinler için ise 10-12 IUbiotin alımı gereklidir.Biotince Zengin Besinler

İnsanların günlük beslenmesindeki çoğu yiyecek biotin içermektedir. Fakat B1, B2 c vitamini gibi diğer suda çözünebilen vitaminler ile karşılaştırıldığında biotin içeriği düşüktür. bazı besinler biotincekısmen zengindir. Biotin içeriği yüksek gıda kaynakları şunlardır;

  • Karaciğer
  • Tavuk yumurtası
  • Balık
  • Badem
  • Fındık

Hamilelikte, sigara ve/veya tütün ürünleri tüketiminde ve uzun süreli epilepsi, bipolar bozukluk gibi hastalıklar için ilaç kullanımında ciddibiyotin eksikliğine rastlanabilir.

 Biotin eksikliği nelere sebep olur?

Hamilelikte biotin eksikliği yarık damak ve uzuv kısalması gibi doğumsal kusurlara sebep olur. Proteince eksik beslenen çocuklarda ve çiğ yumurtayı sık tüketen bireylerde biotin eksikliği görülür. Ayrıca saç kırılması ve dökülmesinde artış, tırnak uzanmasının durması veya hızının azalması biotinin yeterli olmadığına işaret eder. Bireylerin yorgunluk, halsizlik şikâyetlerinde artış görülür. Biotin eksikliği olan kişilerde ruhsal durumda olumsuz değişim, sinirlerin tahribat gözlemlenir. Ciltte kuruluk artışı, tahriş başlangıcı, iştah azalması yetersiz biotin alımının diğer etkileridir.Biotin Takviyesi Almalı mıyım?

 Yetişkinlerin günlük alması gereken biotin miktarı birçok kaynakta 30 mcg/gün olarak belirtilmiştir. Piyasada yaygın olarak satılan gıda takviyeler 500-1000 mcg arasında biotin içermektedir. Birçok araştırmada biotin gıda takviyesi alan bireylerde fazla biotin alımına bağlı olumsuz etkiler oluşmadığı belirtilmiştir.

Gebelik, yetersiz beslenme, ilaç etkileri ve biyotinidaz (vücutta biotinin kullanılabilir hale dönüşmesini sağlayan bir enzim) eksikliği dışında bireylerde ciddi biotin eksikliği çok nadir görülmektedir. , tiroidteşvik edici hormon ve anti-tiroid antikorları dahil olmak üzere rutin immünolojik testleri engelleyerek hatalı test sonuçları verdiği gösterilmiştir.

Biotinin saç ve tırnak bozuklukları üzerine etkilerinin araştırıldığı veya saç tırnak yapısını olumlu etkilediğine dair yapılan çalışmalar çok sınırlıdır. Ve bu çalışmalar sonucunda biotin kullanımının belirgin bir fark oluşturmadığı sonucuna varılmıştır.

Yukarıda bahsedilenler göz önüne alındığında yeterli ve dengeli beslenen bireylerin doktor tavsiyesi haricinde biotin takviyesi alması gerekli değildir.

Kaynaklar:

Swansonvitamins.com/

Paleoleap.com/

NaturalPedia.com