Sıkı Takip Gıda İsrafını Azalttı

Gıdanın kolay elde edildiğini düşünen bir kitle var! Ancak ürettiğimiz her 3 gıdadan 1’ini ne yazık ki çöpe atıyoruz. İsraf ettiğimiz gıdalar tam 1730 futbol sahasını doldurabiliyor. Üstelik; Dünyanın önemli bir bölümü yeterli beslenemiyor. Ancak, araştırmacılar sıkı bir takiple israfın önemli ölçüde azaltabileceğini tespit ettiler.

Arizona Üniversitesi araştırmacıları 53 evi yakın takibe aldılar. Evde yaşayanların hiç haberleri yokken çöplerini karıştırdılar ve israf edilen gıdaların miktarını ölçtüler.

Gıda Atıklarınızı Bu Şeffaf Kaplara Bırakın

Denek 53 eve sonrasında şeffaf gıda kapları bıraktılar. Çöplerinin kontrol edileceğini; gıda atıklarını sadece bu şeffaf kaplara koymaları gerektiğini belirttiler…

Takip 5 hafta sürdü… Tabii bu arada 100 bin dolar hibe alan araştırmada ailelere her hafta gıda israfını nasıl azaltacakları, son kullanma tarihlerinin ne manaya geldiği gibi araştırma yayınları okumaları sağlandı.

Bu arada araştırma ekibi; 53 hanenin haftalık gıda atıklarını hassas gıda uyumlu teraziler ile ölçtüler.

5 Haftanın sonunda araştırmacılar bir çok evde; şeffaf gıda atığı kovalarının boş olduğunu dahi gördüler.İşin kötü tarafı ise; insanoğlunun çabuk unutuyor!

5 haftanın sonunda sıfıra yaklaşan gıda israfı; takiplerin bırakılmasından sonra tekrar başladı. Ancak araştırmacıları sevindiren taraf ise toplam verilerin ortaya çıkmasıyla gerçekleşti.

İnsanlar tamamen eskiye dönmediler. 5 haftalık sürecin sonunda 53 hanenin ortalama gıda israfındaki azalma oranı %28 olduğu bulundu.

Araştırmacılar; gıda israfının önüne geçmek adına evsel kullanımda şeffaf çöp kovaları ve şeffaf çöp poşetleri kullanılmasının gıda israfı konusunda avantaj sağladığını düşünüyorlar.

Dergi Referansı :

  1. Christopher Wharton, Maricarmen Vizcaino, Andrew Berardy, Adenike Opejin. Atık gözlemcileri: Arizona’daki haneler arasında bir gıda atığı azaltma müdahalesi . Kaynaklar, Koruma ve Geri Dönüşüm , 2021; 164: 105109 DOI: 10.1016 / j.resconrec.2020.105109

Kaynak

Arizona Eyalet Üniversitesi : Asu.edu
ScienceDaily.com