Mustafa Kemal Atatürk’ün en sevdiği yemekler..

Yaşa Mustafa Kemal Paşa, adın yazılacak mücevher taşa… Atatürk’ün yazıldığı en mücevher taş gençlerin yüreğidir. Rahmetle ve minnetle anıyoruz… bugüne özel Atatürk’ün en sevdiği yemekleri derledik.

Mustafa Kemal Atatürk’ün yemekleri oldukça mütevazı bir haldedir. Tarihe düşülen notlarda Atatürk’ü en yakından tanıyan kişilerin bahsettiği üzere lüks ve şatafattan uzak bir yaşam tarzı benimsediği görülmektedir.

İşte; zekasıyla dünyayı kendine hayran bırakan Mustafa Kemal Atatürk’ün mütevazı yemek dünyası…

Ispanaklı Börek

Selanik’li olan Mustafa Kemal Atatürk; özellikle annesi Zübeyde Hanım’ın elinden ıspanaklı böreği çok severmiş. Hatta çocukluk Yıllarından beri en sevdiği börek de denilebilir.

Kahvaltı Genelde Peynirli Omlet

Mustafa Kemal Atatürk’ün en önemli özelliliği; uzun süre çalışması. Geç saatlere kadar çalışan ve neredeyse günleri birleştiren bir kişi için kahvaltı saati çok mühim bir durum değil. Bu yüzden bir çok kaynakta gece atıştırmalığı olarak geçse de aslında kahvaltısının vazgeçilmezi:

2 yumurta ve bir miktar peynir ile yapılan omlet…Yağlı Fasulye

Yağlı fasulye, Atatürk’ün değimi, aslında bizim bildiğimiz adı ile “kuru fasulye” . Hemen her yurt gezisinde yolculuk esnasında ve sıklıkla akşam yemeklerinde tercih ettiği yemek.

Tam bir bitkisel protein kaynağı olan kuru fasulyeyi yemek için mevsimsel değişim de söz konusu değil. Çankaya köşkünde neredeyse her gün hazır kuru fasulye yemeğinin olduğu bilinmektedir.

Pirinç Pilavı

Bitkisel ürünlerden elde edilen gıdaları okudukça; Atatürk’ün neden “Köylü Milletin Efendisidir.” diyerek tarıma önem verdiğini anlıyoruz.

Hemen her yemeğinin yanında (ki genelde kuru fasulyenin yanında) pirinç pilavı yemeyi çok sevdiğini, ve hatta bazen bir öğün yemeği olarak pilav tükettiği bilinmekte.

 

Karnıyarık

İşte Atatürk’ün en lüks yemeği… Özellikle pirinç pilavı ile beraber yemeyi çok seviyor. Ancak yerken karnıyarığın şeklinin pek yerinde kaldığı da söylenemez.  Çünkü Atatürk’Ün karnıyarığı yerken pirinç pilavı ile karıştırarak yediği söylenir.

Etli Bamya

Mustafa Kemal Atatürk’ün diğer sevdiği yemek ise bamyaydı. En çok da etli halini sevdiği söylenmekte.Soğuk İçecek: Limonata ve Ayran

Mustafa Kemal Atatürk’ün özellikle öğle yemeklerinde Limonata veya ayran tükettiği bilinir. Özellikle ikindi vakitleri ayran tükettiği de söylenir. Ancak bunun özel bir nedeni var…

Sıcak İçecek: Kahve

Çay; ikindi vakitleri bir ingiliz geleneği olduğu için Atatürk bu saatlerde genelde ayran içmeyi tercih eder. Sabah saatlerinde çay da tükettiğini biliyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk’ün en sevdiği içecek ise kahve: hemen her toplantı arasında ve gece uzun süreli çalışmalarında en yakın arkadaşı … Ama orta şekerli…

Meze: Fava

Atatürk’ün yemek saatlerinde Alkollü içki tüketmediği ve sıklıkla lanse edildiği gibi çok alkol tüketmediğini biliyoruz. Yeri geldikçe bira ve rakı tüketmeyi seven Atatürk, alkollü içki alırken yanında meze olarak bakla ezmesi olan fava tüketirdi.