Yumurta Kabuklarının Renkleri Neden Farklıdır?

Yaygın olarak tükettiğimiz bir besin maddesi olan yumurta içerdiği protein ve vitaminler açısından sağlığa birçok yararı olan bir besin maddesidir. Yapılan çalışmalar ile en kaliteli proteinin yumurtada olduğunu açıklamıştır. Peki yumurta bu kadar önemli iken, marketten ürün seçerken neden bazı yumurtaların beyaz bazılarının kahverengi olduğunu hiç merak ettiniz mi? İşte detaylar…

YAZAR: Pınar GÜLER

Kabukların renklerini genler belirlenmektedir. Beyaz tüylü olan ve kulak lopları beyaz olan İtalyalı Igorin ve Leghorn tavukları beyaz yumurta üretmektedirler. Tüyleri kırmız-sarı veya kahverengi, kulak lopları kırmızı olan Avustralyalı Orpington tavukları ise kahverengi yumurta üretmektedirler. Tavukların renkleri tabi ki de beyaz ve kahverengi ile sınırlı değildir.

Farklı Yumurta Çeşitleri

Bazı yerlerde Paskalya tavukları olarak da bilinen Ameraucana tavuk türleri mavi renkte yumurta üretmektedir. Eğer bir tavuk zeytin yeşili yumurta üretiyorsa, bu mavi renkli yumurta üreten tavuk ile kahverengi yumurta üreten tavuğun çaprazlanması sonucu oluşmuştur. Eğer bir tavuğun hangi renkte yumurta üreteceğini önceden bilinmesi isteniliyorsa, kulak loplarına bakılması yeterlidir. Kulak lopları beyaz olan tavuklar beyaz renkte yumurta üretecektir. Aslında, kulak lopları renkleri tavuğun fiziksel özelliğidir. Fiziksel özelliklerin belirlenmesinde genler sorumludur. Bu da, rengin genetik olarak belirlendiğinin bir kanıtıdır.

Bu yüzden, tavuğun anatomisine bakılması gerekmektedir. Yumurta oluşumu ile yumurtlamanın gerçekleştiği süre 26 saattir. Ancak bu sürenin 20 saati kabuğun oluşumu için harcanmaktadır. Kabuğun rengini veren pigment yumurtaya yumurtlamadan birkaç saat önce verilmektedir. Bu aşamadan önce bütün yumurtaların rengi beyazdır. Mavi rengini veren pigment oosiyaninler, kahverengini veren pigment ise, kan hücrelerinin yıkımı sonrasında yan ürün olarak oluşan porifinlerdir.

Yumurta Kabuğunun Pigmentleri

Oosiyaninler kabuk sertleşmeden önce verilmektedir. Oosiyaninlerin kabuk içine geçmesine neden olabilmektedir. Bu da, yumurtanın iç kabuğu ve dış kabuğunun mavi renkli olmasına neden olmaktadır. Ancak, profinler kabuk sertleştikten sonra verildikleri için kahverengi yumurtaların dış kabuk renkleri kahverengi iken iç kabuk renkleri beyazdır.

Kabukların beyaz, kahverengi, zeytin yeşili ya da mavi renkte olması yumurtanın besin değerini yumurtanın akı veya sarısının rengini, yapısını hiçbir şekilde etkilememektedir. Çünkü yumurtaların besin değeri kabukların renkleri ile değil tavukların beslenme şekilleri ile ilgilidir. Sadece kahverengi yumurtaların omega-3 değerleri diğer yumurtalara göre farklıdır. Ama bu değer çok küçük olduğu için önemsenmemektedir.

Kaynakça

wikipedia.org

evrimagaci.org

blog.metu.edu.tr