Karakılçık Buğdayı Neden Üretilmiyor?

Karakılçık buğdayı, hibrit olmamış bir buğdaydır. Adını başaklarındaki karakılçıklarından almış, atalarımızdan kalan nesli tükenmekte olan üstelik bu toprakların, Anadolu’nun buğdaydır. Esmer buğday veya ata tohumu olarak bilinmektedir.

YAZAR: Merve EĞLENEN

Ülkemizde ekimine son verilmişken, 2011 senesinde Seferihisar Belediyesinin düzenlediği bir tohum takas şenliğinde bir avuç tohumla tekrar tespit edilerek çoğaltılmıştır.

Üretilmeme Sebepleri Nelerdir?

Buğdaya kıyasla daha az verimli olması, rekabet şansını büyük ölçüde azaltmıştır. Yerli tohumların zirai tohumlara göre genotiplerinin düşük verimli olması üreticiler tarafından yerli tohumların tercih edilmeme sebebidir. Ayrıca, normal bir biçerdöverle değil ancak orak ile biçilebilir. Yerli buğdaylar daha serttir ve daha zor öğütülürler; fakat besin değerleri oldukça yüksektir.

Neslinin tükenmesinin en büyük nedeni; ekonomik olarak diğer buğday türleri kadar bütçe sağlamaması ve bununla beraber  buğday taneleri iri ve sert yapıda olduğu için yeni nesil buğday öğütme makinelerinin öğütememesidir. Bu buğdayları öğütecek değirmenleri bulmak da bir hayli zordur.

İçeriği

Canlılarda olduğu gibi, tohumlarda zamanla evrim geçirmiştir ve şartlara uyum sağlayabilenler günümüze ulaşmıştır. Atalık karakılçık buğdayı da bu şartlara uyum sağlayabilen, sindirim sisteminin tanıdığı bir buğday cinsidir. Düşük glisemik index ve düşük gluten özelliğine sahiptir.

Potasyum ve fosfor açısından çok zengindir. A, E, K, C vitaminleri, demir, lif ve protein oranı oldukça yüksektir. Bunlara ek olarak, selenyum ve lif minarelleri açısından zengin bir içeriğe sahiptir. Bu sayede, cildinize ve saçlarınıza oldukça faydalıdır.

Özetlersek, karakılçık buğdayını tercih etme nedenlerimizi şöyle sıralayabiliriz; Demir, potasyum, selenyum ve fosfor açısından zengindir. Ayrıca %13 oranında protein de içermektedir. Bunların yanında, bu buğdaydan elde edilen unun sindirimi de çok kolaydır.

Kaynakça

bugday.gen.tr
karakilcik.com.tr
tarimorman.gov.tr