Kokolin: Çikolatanın İkizi

Kokolin, içerisinde süt yerine peynir altı suyu tozu, kakao yağı yerine margarin, kakao yerine kakao tozu barındıran görüntü olarak çikolataya benzeyen, ancak içerik olarak çikolatadan farklı olan çikolata benzeri ikramlık grubun % 25’ ini oluşturan bir tatlı ürünüdür.

YAZAR: Dilan PÖKÜN

Bilindiği üzere, çikolatanın kalitesini belirlemede önemi büyük olan, kakao yağını bulundurmağı için kokolin olarak ifade edilmektedir. Sektörde, çikolatanın yan sanayisi olarak da bilinmektedir. Üretimi, özellikle bayram dönemlerinde büyük bir artış göstermektedir. Ülkemizde, kaplamalı olarak üretilen çoğu tatlı üründe çikolataya göre daha dayanıklı olması sebebiyle tercih edilmektedir.

Gerçek Çikolata Değildir

Kokolin görüntü olarak her ne kadar çikolataya benzese de, içerik bakımından büyük farklılıkları vardır ve gerçek çikolata değildir. Gerçek çikolataya göre daha dayanıklı bir tatlı ürünüdür. Çikolata içerisinde bulunan kakao yağı, yüzeyinde yağsı beyaz tabaka ve şekersi beyaz tabaka oluşumuna sebep olmaktadır. Ancak kokolin içerisinde, kakao yağı yerine margarin veya benzeri bitkisel yağlar bulunduğu için tabaka değişimleri oluşmamaktadır. Üretiminde, kullanılan margarinin erime noktası kakao yağından daha yüksektir. Elde tutulunca, çikolata kadar kolay erimez. Çikolata ve kokolin arasındaki başlıca farklar arasında gösterilmektedir.

Farkı İlk Bakışta Anlaşılır mı?

Kokolin ve çikolatanın farkını ilk bakışta anlamak oldukça zordur. Eğer tadına bakma imkanımız olursa, aradaki farkı anlamak oldukça kolay olacaktır. Kokolini ısırdığınız an ağzında hafif bir yağ hissi bırakacaktır. Fiyat konusuna gelince, kokolinin fiyatı çikolataya göre oldukça ucuzdur. İlk bakışta, çikolata ve kokolinin farkı fiyat farkı karşılaştırması yapılarak anlaşılabilir.

Kokolin Tercih Edilmeli midir?

Fiyatının çikolataya göre düşük olması kokolini sağlıksız ya da tüketime uygun olmayan gıda yapmamaktadır. Tükettiğimiz kokolinde sağlığımıza etki eden kısım kullanılan yağın kalitesidir. Kokolin, Türk Gıda Kodeksine uygun bir üründür. Bu sayede, aşırıya kaçmamak şartıyla tüketilmesi sağlık açısından sıkıntı oluşturmamaktadır. Fazla tüketilen kokolin, mide yanmasına ve vücut sıcaklığında kolay erimeyeceği için kolesterol yapabilmektedir. Tabii ki, kokolin gerçek bir çikolata kadar sağlıklı ve lezzetli değildir. Çikolatanın sağlıklı olmasını sağlayan kakao yağının, kokolinde bulunmaması bunun en önemli nedenidir. Özellikle ikram edilmek için tercih edilmektedir. Fiyatının uygun olması da talebi çoğaltmaktadır.

Üretici Neden Kokolini Tercih Ediyor?

Üretim aşamaları çikolata kadar zor ve uğraştırıcı değildir. Çikolata ve kokolinin proses akış şemaları karşılaştırıldığında kokoline konçlama işlemi uygulanmaz ya da uygulansa bile çikolataya göre çok daha kısa süre uygulanır. Kokolin dolumu yapılırken kalıplama aşamasından önce ise, temperlemeye ihtiyaç duyulmaz. Bu işlemlerin yapılmaması üretim maliyeti üzerinde doğrudan etkilidir. Üreticiler bunları göz önünde bulundurarak kokolini tercih etmektedirler.

Kaynakça

dergipark.org.tr

foodelphi.com

wikipedia.org