Gıda Bileşikleri Sars Cov-2’nin Enzim Yapısını Bozduğu Keşfedildi

Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi bitki biyologları tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, yeşil çay, muscadine üzümleri ve bitter çikolata gibi yiyeceklerde bulunan  kimyasal bileşikler, SARS-CoV-2 virüsündeki belirli bir enzime veya proteaza bağlanabilir ve işlevini engelleyebilir.

NC State’de bitki ve mikrobiyal biyoloji profesörü ve çalışmanın  yazarı De-Yu Xie, proteazların virüslerin sağlığı ve yaşayabilirliği için önemli olduğunu söylüyor. Proteazlar inhibe edilirse virüsler birçok önemli işlevi yerine getiremiyor.

Virüsler İnsan Hücrelerine Nasıl Bağlanıyor?

Araştırmacılar Laboratuvarda işte ilk bu soruya odaklandılar: Virüs insan hücresine nasıl bağlanıyor? Virüsün vücutta yayılmasını engelleyecek nutrosötükler nelerdir?

Çalışmada, NC Eyalet araştırmacıları , SARS-CoV-2 virüsündeki  “ana proteaz” ın (M pro ), halihazırda bilinen bir dizi farklı bitki kimyasal bileşiğiyle karşılaşıldığında nasıl tepki verdiğini gösteren hem bilgisayar simülasyonları hem de laboratuvar çalışmaları gerçekleştirdiler. Bu kimyasalların ortak özellikleri ise güçlü antienflamatuvar ve antioksidan özellikleri olmasıydı

Xie, “SARS-CoV-2’deki M pro , virüsün kendini kopyalaması ve bir araya getirmesi için gereklidir. Bu proteazı engelleyebilir veya devre dışı bırakabilirsek, doğal olarak virüs ölür.” demekte

Yeşil çay, muscadine üzüm, kakao

Bilgisayar simülasyonları, incelenen yeşil çay, iki çeşit muscadine üzüm, kakao tozu ve bitter çikolatadan elde edilen kimyasal bileşiklerin M pro’nun farklı kısımlarına bağlanabildiğini gösterdi .

Xie, “M pro , kimyasal bileşikler tarafından” doldurulmuş “bir” cep “gibi bir bölüme sahip” dedi. “Bu cep doldurulduğunda, proteaz önemli işlevini kaybetti.” şeklinde tarif etmekte..

NC Eyalet Doktora Yue Zhu tarafından tamamlanan in vitro laboratuvar deneyleri de  Xie’nin deneyleri ile benzer sonuçlar gösterdi.   Yeşil çay ve muscadine üzümlerindeki kimyasal bileşikler, M pro’nun işlevini engellemede çok başarılıydı ; kakao tozu ve bitter çikolatadaki kimyasal bileşikler, M pro aktivitesini yarı yarıya azalttı .

Xie, “Yeşil çayın, M pro’nun cebinde farklı bölgelere bağlanan ve işlevini engellemek için ezici olan beş test edilmiş kimyasal bileşiği var ” dedi. “Muscadine üzümleri, kabuklarında ve tohumlarında bu engelleyici kimyasalları içerir. Bitkiler bu bileşikleri kendilerini korumak için kullanır, bu nedenle bitki yapraklarının ve kabuklarının bu yararlı bileşikleri içermesi şaşırtıcı değildir.”

Kaynaklar:

  • www.frontiersin.org
  • www.ncsu.edu/
  • Sciencedaily.com