Magnezyumun 5 İnanılmaz Faydası

Magnezyum, vücudunuzda 300’den fazla reaksiyonda rol alan bir mineral olarak bilinmektedir. Ayrıca, birçok kimyasal reaksiyonun devam edebilmesi ve yeterince hızlı çalışabilmesi için magnezyum gerekmektedir.

HAZIRLAYAN: Berna TAN

İnsülin Direnci ve Diyabet

Magnezyumun en iyi çalıştığı noktalardan bir tanesi de, insülin ve şeker metabolizması olmaktadır. Çünkü, magnezyum hem insülinin üretilmesinde hem de insülinin hücre tarafından algılanmasında çok önemli bir rol oynamaktadır. Vücudunuz yeterince insülin üretemezse, kan şekeriniz düşürülemez ve TİP2 diyabet hastası olabilirsiniz. Yeterince iyi insülin üretse bile, hücreleriniz onu yeterince iyi tespit edemezse bu sefer de, insülin direnci olmaktadır.

Magnezyum eksikliği, diyabet olan hastalarda çok daha sık görülmektedir. Kan şekeri yüksek olduğu zaman magnezyumun atılımı hızlanmaktadır. Yapılan çalışmalar magnezyum alımının ortalama kan şekerini düzenleyebileceğini göstermektedir.

D Vitamininin Vücutta Üretilmesi  ve Atılması İçin Gerekli

İstediğiniz kadar D vitamini alın, yeterince magnezyuma sahip değilseniz o D vitamini böbreklerde aktifleştirilememektedir. D vitaminini bir türlü aktifleştiremeyip, D vitamini eksikliği çeken birçok insan bulunmaktadır. Çünkü, sorun D vitamini almakta değil sorun aslında magnezyum almamaktadır.

Kalp Hastalığı – Hipertansiyon İlişkisi

Tansiyon ve kalp hastalarına rutin olarak magnezyum önerilmektedir. Magnezyum verdiğiniz zaman kaslar gevşemektedir. Hücrelerin daha iyi enerji üretmesi sağlanmaktadır. Çünkü hücrelerin enerji üretim yolunda da magnezyum çok önem arz etmektedir. Hücre, daha iyi enerji ürettiği zaman tuzu dışarı atmakta ve potasyumu içeri çekmektedir. Dolayısıyla, potasyum da tansiyonu düşürmektedir. Kaslar gevşerse damar da, gevşer ve tansiyon düşürülür. Ayrıca, kalp hastalığının riskini magnezyum alımı azaltmaktadır. Magnezyum alımı kalp hastalığı riskini %20 azaltmaktadır.

Fibromiyalji – Kronik Yorgunluk İlişkisi

Laktik asiti, kronik yorgunluğu olan veya fibromiyaljisi olan insanların daha fazla oluşturduğunu ve hücre enerji yönetiminin kötü olduğu bilinmektedir. Bir insan yorgunsa, kötü enerji üretmektedir. Magnezyum yorgunlukta, daha iyi enerji üretimi sağlayarak kişinin vücudunu tamir etmektedir.

Magnezyum ve Depresyon İlişkisi

Depresyondan polikistik over sendromuna kadar magnezyum birçok noktada etkili olmaktadır. Aslında depresyon, beyninizin içerisindeki nöronların yani beyin hücrelerinin birbiriyle iletişimi sırasında, salgıladıkları serotonin, dopamin gibi hormonların dengesizliği olarak bilinmektedir. Serotonin ve dopaminin üretimi çok önem arz etmektedir. Çünkü, magnezyum serotonin ve dopaminin üretiminde rol oynamaktadır. Depresyonda ve birçok nörolojik hastalıkta magnezyum kullandırılmaktadır.

Magnezyum Açısından Zengin Besinler

Ispanak, çok fazla magnezyum içermektedir. Diğeri ise; kabak çekirdeği. Kabak çekirdeği hem E vitamini hem de sağlıklı yağlar açısından zengin bir besin olarak bilinmektedir. Bir diğeri, SAF çikolatadır. SAF (kaliteli) çikolata sizin için ilaç olacaktır. Dolayısıyla, saf çikolatayı tüketirseniz magnezyum eksikliğinin çok hızlı bir şekilde düzeldiğini gözlemleyebilirsiniz.

Kaynakça

ncbi.nlm.nih.gov

pubmed.ncbi.nlm.nih.gov