Norveç’te Yersinia Salgını Suçlusu Salata Çıktı!

Norveç’teki bir Yersinia salgını, açıklandıktan birkaç gün sonra çözüldü ve ilan edildi. Folkehelseinstituttet (Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü), ulusal Yersinia enterocolitica O3 salgınının muhtemelen önceden karıştırılmış bir salata ürününden kaynaklandığını söyledi.

Bir haftadan daha kısa bir süre önce, Norveçli yetkililer Yersinia enfeksiyonlarında son zamanlarda görülen artışla ilgili bir soruşturma başlatıldığını duyurmuştu .

Salgın Kasım ayı ortasında başladı ve 10 doğrulanmış hastayı içeriyordu. Hepsi, 26 Kasım’daki son vakayla birlikte Kasım ortasından sonuna kadar hastalanan 11 ila 59 yaşları arasındaki kadınlardı.

Suçlu Bulundu: Salata

Norveç Gıda Güvenliği Kurumu ve Norveç Halk Sağlığı Kurumu tarafından yürütülen soruşturmada hasta görüşlerinin salata ürünü tüketiminde kesiştiği belirlendi. Salatadaki tam olarak hangi ham maddenin kirlendiğini bulmak için araştırmalar devam ediyor.

Yetkililere göre, salata malzemelerinin raf ömrü kısadır ve söz konusu salata ürünleri muhtemelen artık piyasada değildir.

Folkehelseinstituttet’e her yıl 40 ila 80 yersiniosis vakası bildirilmektedir ve bunların yüzde 60 ila 80’i yurt içinde enfeksiyon kapmaktadır.

2018 ve 2020 baharında Yersinia enterocolitica salgınları araştırıldı ve salata ürünleriyle ilişkilendirildi. 2018’de ülke genelinde en az 18 kişi hastalandı. Bu yılki salgın, mayıs ayında ıspanaklı ithal bir salata kaynaklı olduğundan şüphelenilen 23 kişiyi içeriyordu.

Yersiniosis, Yersinia enterocolitica bakterisinin neden olduğu bir enfeksiyondur. Çocuklarda en sık görülen semptomlar ishal, ateş ve karın ağrısıdır. Daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde sağ taraflı karın ağrısı ve ateş ana semptomlar olabilir. Genellikle maruziyetten dört ila yedi gün sonra gelişirler ve bir ila üç hafta sürer.