Glikoz Metabolizmasında Siyah Kuş Üzümünün Önemli Rolleri

Kuş üzümü, yüksek antosiyanin içeriği ve kolay bulunabilirliği nedeniyle gıda endüstrisi için ilginç bir hammadde olmaktadır. Aynı zamanda kuş üzümünün, sağlıklı ve lezzetli ürünlere dönüşme potansiyeline de sahip olduğu bilinmektedir. İşte tüm detaylar…

HAZIRLAYAN: Berna TAN

Pozitif Etkisini Ne Sağlıyor?

Yenilen yemek sonrası kan şekeri yükselmektedir. Yükselen kan şekeri de, beraberinde vücutta tepki oluşturmaktadır. Bu noktada, kuş üzümünün içinde bulunan polifenolik bileşikler ve antosiyaninler devreye girmektedir. Dolayısıyla, kuş üzümünün yemekten hemen sonra kan şekerini dengelemesi olayında en büyük rolü yapısındaki bileşikler ve antosiyaninler oynamaktadır.

Kuş Üzümü Üzerine Yapılan Çalışmalar

Doğu Finlandiya Üniversitesi Halk Sağlığı ve Klinik Beslenme Enstitüsü ile Savonia Uygulamalı Bilimler Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir çalışmayla birlikte siyah kuş üzümünün faydaları ortaya konulmuştur.

Klinik yemek çalışmalarıyla ilgili son yıllarda, yaban mersini gibi koyu renkli meyvelerin glikoz metabolizması üzerindeki etkilerini izleyen çok sayıda deneme yapılmıştır. Fakat, bu çalışmalarda kullanılan en ikna edici sonuçlara sahip gıdalar bile glikoz metabolizmasının dengelenmesi sürecinde kuş üzümü kadar etkili olamamıştır.

Glikoliz Metabolizması İçin Neden Kuş Üzümü Tüketilmeli

Meyveler vitaminler, mineraller, diyet lifi ve polifenoller bakımından zengin olduğundan dolayı normalde de, sağlıklı bir diyetin vazgeçilmezleri arasında yer almaktadırlar. Fakat, bugüne kadar Avrupa Birliği tarafından, meyveler için sağlık taleplerine izin verilmemiştir.

Kuş üzümündeki polifenolik bileşikler, karbonhidrat sindiren enzimler ve glikoz taşıma proteinleri ile etkileşime girerek ince bağırsaktan glikoz emilimini yavaşlatmaktadır.

Yapılan Çalışmanın Detayları

Klinik gıda çalışmalarında 26 sağlıklı katılımcı (4 erkek, 22 kadın) 4 farklı çalışma ziyaretinde bulunmuştur. Bu ziyaretlerde, kontrol ürünü olarak 3 farklı test ürünü ve şekerli su tüketmişlerdir.

Tükettikleri test ürünleri şunlardı: ilave şeker içeren bir frenk üzümü püresi, fermente kinoa içeren bir siyah frenk üzümü ürünü ve frenk üzümü içermeyen bir siyah frenk üzümü ürünü. 26 katılımcının yemekten önce ve yemekten sonra kan örnekleri alınarak glikoz, insülin ve serbest yağ asitleri analizlerine bakılmıştır.

Çalışmalar sonucunda, her iki siyah frenk üzümü ürününün, şekerli suya kıyasla azalan glisemik etkiye –  tercih edilen gıdanın tüketildikten sonra, kan şekeri seviyesini ne kadar çabuk arttıracağını belirten bir ölçüm- sahip olduğu görülmüştür. Azalan glisemik endeksle birlikte serbest yağ asitlerinin yükselmesinin geciktiği de görülmüştür.

Sonuçlar bize şunu gösteriyor: Siyah frenk üzümü (siyah kuş üzümü), daha önceki bulguları destekleyerek kan şekeri tepkisi üzerinde yararlı etkiler göstermektedir. Siyah frenk üzümünün (siyah kuş üzümü), kan şekeri ve insülin seviyelerinde gelişmiş insülin duyarlılığı ve tip 2 diyabet riskini azalttığı da saptanmıştır.

KAYNAKÇA

sciencedaily.com