Delphinidin Nedir? Sağlık Yararları ve Kaynakları

Delphinidin, belirli meyvelerin, sebzelerin ve çiçeklerin renklerini vermesine yardımcı olan antosiyanin ve bitki bazlı bir besindir. İşte tüm detaylar…

İlk olarak 1938’de delphinidin ve diğer flavonoidlerin temel vitaminler olduğuna inanan Macar biyokimyacı Albert Szent-Györgyi tarafından keşfedildi. O zamandan beri bunun yanlış olduğu bulunmasına rağmen, delphinidin hala bir bireyin genel sağlığına fayda sağlayabilecek yararlı bir besindir.

Meyveler, sebzeler ve çiçekler çeşitli mevcut iken, delfinidin en iyi kaynakları; yabanmersini, siyah fasulye ve patlıcandır.

Delphinidin İçin Tıbbi Kullanımlar

Delphinidin, güçlü bir antioksidandır. Serbest radikalleri nötralize ederek ve ortadan kaldırarak vücudu oksidatif hasara karşı koruyabilir. Bunlar, vücudu kronik hastalıkları yakalamaya ve geliştirmeye daha yatkın hale getirebilen zararlı atomlardır.

Dahası, delphinidin’in anti-inflamatuar özelliklere de sahip olduğu gösterilmiştir. Güçlü antienflamatuvar nitelikleri sayesinde, atardamar iradesi etrafında plak sertleşmesi ve kan akışını sınırlamasından kaynaklanan bir kalp rahatsızlığı olan aterosklerozu önleyebilir.

Ayrıca, kanserli hücreleri besleyen kan damarlarının üretimini engelleyerek kanser hücresi büyümesini engellediği düşünülmektedir.

Delphinidin Tarafından Desteklenen Vücut Sistemleri

Diğer polifenollerle birlikte delphinidin, fotokoruyucu etkileri sayesinde cildi ultraviyole (UV) hasarından koruyabilir. Yüksek miktarda UV ışınlarına maruz kalan cildin cilt iltihabı ve cilt kanserine yakalanma olasılığı daha yüksektir. Delfinidin bu durumları durdurmaya yardımcı olabilir.

KAYNAKÇA

naturalpedia.com/