Gıda Mühendisi Ne Kadar Maaş Alır? (2021)

TMMOB Gıda Mühendisleri Odasından yapılan açıklamada çalıştırılması zorunlu meslek mensupları tebliğ kapsamında çalışmalarda asgari ücret net 6520 Tl olarak açıklandı. Çalıştırılması zorunlu meslek mensubu değilseniz TMMOB asgari mühendis maaşı brüt 5750 tl…

TMMOB ASgari Mühendis- Mimar Maaşı 5750 tl

TMMOB, düzenlediği yönetim kurulu toplantısında mühendis asgari ücretini 2021 yılı için brüt 5750 TL olarak kararlaştırdı. 2021 yılı için 5750 TL brüt belirlenen asgari ücret aylık yaklaşık 4100 TL net ücrete karşılık geliyor.Odalarınca belgeli çalışmanın koşul olduğu uzmanlık alanlarında ve mesleki deneyimin arandığı alanlarda ise ücretin belirlenmesi mühendis maaşı bağlı olduğu meslek odasının kararına göre belirleniyor.

Yani, yeni mezun bir gıda mühendisi; 5996 sayılı kanun gereği “Çalıştırılması zorunlu personel” (izp) değilse en az 5750 tl Brüt ücret almalıdır.

Çalıştırılması zorunlu Personel Kapsamında Gıda Mühendisi Maaşı

Eğer Gıda Mühendisi Çalıştırılması Zorunlu Personel (Meslektaşlar arasında geçen adıyla istihdamı zorunlu personel – İZP) olarak çalışacaksa; TMMOB’un belirlediği asgari ücretin üzerinde almalıdır. Bu değer de; TMMOB Gıda, Kimya ve Ziraat Mühendisleri Odası olarak imzalanan protokol ve alınan ortak karar çerçevesinde  2021 yılında İstihdamı Zorunlu Personel unvanı ile tam zamanlı olarak çalışacak olan Gıda Mühendisleri aylık ücreti net 6250 TL maaş almalıdır.Durum Ne Kadar Gerçekçi ?

Ne yazık ki çalıştırılması zorunlu meslek mensupları ücretleri ne bakanlık ne de odamız tarafından kontrol ediliyor. Zaten hali hazırda bu ücreti belirleyen TMMOB Gıda Mühendisleri Odası’nın bu ücreti takip etmek gibi yasal bir durumu yok. Üstelik yapması yasalarca engellenmiş.

Geçmiş zamanlarda TMMOB ile İŞ_KUR arasında bir prokol ile asgari mühendis maaşı belirlenebiliyordu. Mühendis için belirlenen asgari ücretin bir bağlayıcılığı vardı. Tabii kamu kurumları bu konuda da geri adım attı.

Ülkemiz Gıda Otoritesi; adında sanında “gıda” olmayan T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’dır.  Ancak geçtiğimiz yıllarda çalıştırılması zorunlu meslek mensubu gıda mühendisinin sigorta dökümü rutin denetlemelerde kontrol edilecek denilmekte idi; rüyalar alemimize bir keşkemiz daha eklendi.

Birileri ücret açıklıyor; ancak saha ne yazık ki bunu yansıtmıyor… Olan da özellikle yeni mezun ve deneyimi sorgulandığı için bir türlü iş bulamayan meslektaşlarımıza oluyor…2020 yılı ücretleri için tıklayın

2019 yılı ücretleri için tıklayın

Kaynak

TMMOB.Org.tr
Gidamo.org.tr