Ortaya Çıkan Zoonoz Riskini Azaltmak İçin Plan Başlatıldı

Yeni ortaya çıkan zoonotik riskleri ve COVID-19 gibi hastalıkları önlemeye yönelik bir girişim açıklandı ve Fransa tarafından yönetiliyor. Zoonotik Hastalıkların Ortaya Çıkmasını Önleme (PREZODE) girişimi 11 Ocak’ta One Planet Biyoçeşitlilik Zirvesi’nde duyuruldu. Zoonotik hastalıklar veya zoonozlar, hayvanlar ve insanlar arasında yayılan ve gıda kaynaklı olabilen mikroplardan kaynaklanır.

50 ülkede 1000’den fazla araştırmacıyı içeren projede üç Fransız enstitüsü, Fransa, Almanya ve Hollanda’daki diğer 10 araştırma kuruluşuyla birlikte çalıştı. Bu enstitüler, Uluslararası Kalkınma için Tarımsal Araştırma Merkezi (CIRAD), Ulusal Tarım, Gıda ve Çevre Araştırma Enstitüsü (INRAE) ve Geliştirme Araştırma Enstitüsü (IRD)’dir.

2022’de Kullanıma Hazır

Bu yıl, PREZODE bilimsel ve stratejik bir eylem planının ana hatlarını çizecek, bir yönetişim sistemi oluşturacak ve performans göstergeleri ile bir yol haritası çıkaracak. Paydaşlarla veri toplamak ve paylaşmak için dijital bir platform da kurulacak. Bir araştırma ve somut eylem programı 2022’de kullanıma hazır olacak. Tek Sağlık yaklaşımı doğrultusunda insan sağlığı, hayvan refahı ve çevre ağlarını birleştirmek ve güçlendirmek için tasarlanmıştır. Çabalar nihayetinde ortaya çıkan zoonoz risklerinin kökenindeki ana faktörlerin tanımlanmasına ve azaltılmasına yol açmalıdır.

Araştırmacılar, bilimin ortaya çıkan hastalıkların risklerini önceden tahmin ederek ve bunları erken tespit ederek gelecekteki sağlık krizlerinden bir adım önde olması gerektiğini, böylece hastalık yayılmadan önce adımlar atılması gerektiğini söyledi.

Daha Geniş Destek Alacak!

Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Genel Direktörü QU Dongyu, potansiyel olarak ortaya çıkan zoonotik patojenlerin risklerini haritalamak, değerlendirmek ve azaltmak için programı destekledi. Gıda güvenliği, hayvan hastalıkları ve antimikrobiyal direnç üzerine çalışan Ortak FAO / WHO Merkezi ile FAO ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) tarafından yürütülen Gıda ve Tarımda Nükleer Teknikler merkezini kullanmayı teklif etti.

Avrupa Komisyonu başkanı Ursula von der Leyen, PREZODE girişimini memnuniyetle karşıladı.

“Sıcaklık yükseldiğinde ve doğa yok olduğunda, daha çok doğal afetler ve zoonotik hastalıklar yaşıyoruz. Önümüzdeki dört yıl içinde araştırma için birkaç yüz milyon euro yatırım yapacağız: biyolojik çeşitlilik, hayvan sağlığı, yeni ortaya çıkan hastalıklar ve çok daha fazlası ”dedi. WWF’de doğa ve insanlar için yeni bir anlaşma olan küresel koordinatör Gavin Edwards, bir sonraki pandemiyi önlemeye yardımcı olmak için çalışmanın hayati önem taşıdığını söyledi.

KAYNAKÇA

foodsafetynews.com