Yani Atama İlanı Karışıklığa Yol Açtı! Kimler atanacak?

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Geçtiğimiz sene 2153 kadroya çeşitli mesleklerden atama yapmıştı. Bunlarda 382’si Gıda Mühendisiydi. Ancak, Bakanlık, öyle bir karar vermişti ki herkesi şaşırtmıştı. Danıştan kararı ile bu karardan dolayı atanamayanlara tekrar atanma hakkı tanındı.

2020/7 tercih kılavuzu tekrar yayınlandı. (ulaşmak için tıklayın) Tarım ve Orman Bakanlığı’ından yapılan açıklamaya göre;

“Danıştay 2. Dairesinin kararıyla, Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar’ın Geçici 19. maddesinin yürütmesi durdurulmuştur.Yürütmenin durdurulması kararı gereğince, ilgili tarihte kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapmakta olmaları nedeniyle KPSS-2020/7 yerleştirme işlemlerinde Tarım ve Orman Bakanlığının sözleşmeli pozisyonları için 15-28 Mayıs 2020 tarihleri arasında tercih yapamayan adaylar, 21-27 Ocak 2021 tarihleri arasında tercih yapabileceklerdir.

Tercih işlemleri,  yargı kararı gereği güncellenen ve ekte yer alan KPSS-2020/7 Tercih Kılavuzunda belirtilen kurallara göre yapılacaktır. Adayların tercih işlemleri için kılavuzu dikkatlice incelemeleri gerekmektedir.

Başvurular www.osym.gov.tr adresinden yapılacaktır.”

Atananlar Tekrar Atanamayacaktı.

Hukuk savaşı; geçici 19. madde ile başladı. Bakanlık; daha önce herhangi bir kamu kurumuna atanmış kişilerin yeni açtığı kadrolara ulaşımına set çekti. Kısacası bakanlık, kpss sonucunda devlette herhangi bir kadroya atanıp, işsizlik mevhumundan kurtulan dereceli kişilerin önünü de kapatmış oldu.

Yüksek kpss puanı ile mensubu olduğunuz meslekte devlet kadrolarında çalışmak istiyorsanız, mecburen beklemen gerekir diyen ve hal böyleyken de nazlı nazlı açılan bir kadroyu beklemeye mahkum edilmek gibi bir durumdu. Danıştay bu kararı iptal etti ve aynı kadroları tercih yapamayanlara yönelik yeni bir imkan tanındı.

2020 KPSS Sonucunda Atama bekleyenlerden haklı serzeniş

Gerek Tarım ve Orman Bakanlığı, gerekse de OSYM konu hakkında net bir açıklama yapmıyor. Bu yüzden de 2020 kpss sonuçlarında yüksek puan elde etmiş adaylar da “Bu kadrolara neden biz tercih edemiyoruz” diyorlar.

Alınan bilgilere göre sosyal medya üzerinden birleşim sağlamış atama bekleyenler; konu hakkında CİMER üzerinden seslerini duyurmaya hazırlanıyor.

Aynı kadrolara ikinci kez mi atama gerçekleşecek? Daha önce atanmışlar bu işlerden etkilenecek mi? KPSS 2020 puanı ile atamalar ne zaman gerçekleşebilecek? Bir çok soru ve sorun varken Bakanlık sessizliği koruyor.

Tabii ana yönetmeliğinde meslektaşlarının hakkını savunması gereken TMMOB Gıda Mühendisleri Odası’nın da bu konuda bi haber olduğunu tahmin ediyoruz.

KAYNAK:

Tarim.gov.tr
OSYM.Gov.tr