TSE ve TÜRES İş Birliğinde Restoranlara “Güvenli İşletme” Belgesi Verilecek

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ile Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES), yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını ve bulaşıcı hastalıklarla mücadele kapsamında restoranlarda sağlıklı ortamların geliştirilmesi, hijyen koşullarının sağlanması ve enfeksiyon kontrol önlemlerinin uygulanmasına yönelik iş birliği protokolü imzaladı.

TSE’den yapılan açıklamaya göre, Covid-19 salgınının üretime, hizmete ve eğitime etkisini azaltmak, salgın öncesi kazanımlarına dönüşünü hızlandırmak üzere başlatılan “Güvenli Üretim”, “Güvenli Hizmet”, “Okulum Temiz” belgelendirmesinin yanında, yeni bir belgelendirme modeli daha hayata geçiriliyor.

Yeme-içme sektöründeki işletmelerin faaliyetlerinin güvenli bir şekilde devam edebilmesi için TÜRES üyesi restoranlarda denetimler gerçekleştirilecek. Gerekli şartları sağlayan restoranlar “TSE COVID-19 Güvenli İşletme Belgesi” ile belgelendirilecek.

TSE Başkanı Adem Şahin imza töreninde konuştu: “Bu iş birliğimizin amacı, Covid-19 salgını ve bulaşıcı hastalıklarla mücadele kapsamında restoranlarda sağlıklı ve temiz ortamların geliştirilmesi, hijyen koşullarının sağlanması, enfeksiyon kontrol önlemlerinin uygulanmasıdır. Ayrıca, gerekli altyapının geliştirilmesine katkı sağlamak ve genel standartları belirlemektir.”

TÜRES Başkanı Ramazan Bingöl ise: Salgının nedeniyle ikinci kez yerinde hizmete kapatılan restoran, lokanta ve kafelerin, açılışları sonrasında bu belgeye sahip olmalarının işletmeleri eskiye oranla çok daha güvenli yapacağını belirtti.

Ek olarak; “TSE COVID-19 Güvenli İşletme Belgesi’nde temizlik, hijyen, gıda güvenliği, standartlar gibi birçok detay göz önünde bulundurularak işletmelerin kaliteleri daha da arttırılacak ve müşterilere de tercih ettikleri bu belgeye sahip işletmelere güvenmeleri sağlanacaktır.”

Hijyen kelimesinin ne kadar önemli olduğunu anladığımız bu dönemde, Covid-19 Güvenli İşletme Belgesi’nin değeri oldukça büyük! Bizler de, başkan Bingöl’ün düşüncelerini katılıyoruz ve bu belgeye sahip işletmelerin en kısa sürede açılacaklarını öngörüyoruz!

Bir diğer güncel yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz!