Hamsi Yasağı Bu Gece Bitiyor!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Hamsi avı yasağı 7 Şubat 2021 tarihi saat 01.00’den itibaren (bu gece) son bulacak. Ancak av sıkı kontrol önlemlerinde olacak.

Bakan Pakdemirli yaptığı açıklamada 30 gündür devam eden hamsi avcılığı kısıtlamasına ilişkin;, “Başlangıçtaki tüm iş birliği için balıkçılarımıza teşekkür ediyorum. Kısıtlama, 7 Şubat saat 00.01’den itibaren sona erecek. Yalnız ek tedbirlerle avcılığın başlayacağını buradan söylemek isterim.” dedi.

Bakanlık, av gemisine nezaret etmesi için en az bir görevli atayacak ve tüm il müdürlüklerinde en fazla 2 karaya çıkış noktası belirlenecek.

9 Cm Boy Bakanlığın Kırmızı Çizgisi

Gemilerde elek sistemi ve elemek için tambur olmayacak; olanlar da mühürlenecek. Balık unu ve yağı üretimi için yapılan sevk bakanlık personelinin kontrolü sağlandıktan sonra gerçekleşebilecek.

Bakanlık 9 cm den küçük balıkların avlanmasının önüne geçmeye kararlı. Bu yüzden Bakan Pakdemirli son olarak “Hem kamuoyu hem de balıkçılarımız bilsin ki 9 santimetrenin altında yasal olmayan hamsi avlatılmayacak. Bu konuda çok kararlıyız.” açıklamasını da yaptı.

Tüketiciler açısından en çok merak edilen ise; av serbestisinin ekonomiye ne zaman yansıyacağı oldu. Kış sofralarının vazgeçilmesi “Hamsi” satın alırken sizler de kontrol edebilir; küçük görünümde olan balıkları Alo174 e bildirebilirsiniz.