Tarımda Ucuz İthalat Devri Bitti!

Artık dünya tarım ürünleri piyasa dengelerinin değiştiğini ifade eden eski Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu uyardı, “Üretemezsek ucuza ithal ederiz devri bitti. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi ekilmedik bir karış toprak bırakmamalıyız” diye konuştu.

Gıda fiyatlarında yaşanan yükseliş ve riskler hakkında TMO eski Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu değerlendirmelerde bulundu. 2020 yılı hasat sezonunda fiyatların görülmedik hızla arttığını ifade eden İsmail Kemaloğlu, “Ama kıtlığa dayalı fiyatı konuşmuyoruz tedirginliğe, endişelere dayalı fiyatları konuşuyoruz.”

Rusya, ihraç edeceği malı olmasına rağmen kota uyguluyor, ek vergi alıyor. Oysa Ukrayna ile birlikte dünyanın ihtiyacının yüzde 20’sini karşılıyor ama tedirginliğinden ek vergi, kota uyguluyor. Çünkü dünyada kuraklık ve pandemi endişesi sürüyor. Artık tarım ürünleri ithalatı yapan ve arz açığı olan ülkeler, gıda enflasyonu ithal eder hale geldi” dedi.

Her Ülkede Var!

Uluslararası piyasalarda buğday fiyatlarının temmuzdan bugüne dolar bazında yüzde 40 ila 50; mısırda yüzde 45, arpada yüzde 47, kepekte ise yüzde 25 arttış yaşandığını belirten Kemaloğlu, “Türkiye’nin TMO aracılığıyla yaptığı yüzde 12.5 protein buğday için ithalat fiyat yüzde 40 artışla 220 dolardan 308 dolara kadar çıktı.

Bunun yanı sıra arpa ve mısır için de sırasıyla 10 Euro ve 25 Euro vergi uygulaması 15 Mart’tan itibaren yürürlüğe girecek. Bu önlemlerde söz konusu ülkelerin iç fiyatlarındaki düşmeyen fiyatlar karşısında sanayicilerin hükümetlerinden talepleri etkili oldu. Neredeyse her ülkede aynı fiyat artışları ve gıda enflasyonu riski yaşanıyor” diye konuştu.

TEDİRGİNLİK SÜRECEK

Yüklü ithalatları ile uluslararası piyasaları etkileyen Çin’in piyasadan her talep ettiği ürün karşısında fiyatların yükseldiğini kaydeden Kemaloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Son olarak ABD’den yüksek miktarda mısır alımı yapması mısır fiyatlarını hızla yükseltti. Görünen o ki, önümüzdeki aylarda piyasaların tedirginliği devam edecek. Her ne kadar aşı ile pandemi etkisi azalacak olsa da ülkelerdeki gıda güvenliği riski uluslararası piyasaları tedirgin edecek. Küresel ısınma ve kuraklık endişesi de ülkeleri zorlayacak.” diyerek pandemi süreci boyunca olabilecek sorunlardan bahsetmiş oldu.

Cümlelerine ek olarak, “Ekilmedik bir karış toprak bırakmamalıyız.” ifadesini ekledi!

Değerli arazilerimizi daha çok kullanmalı, verimliliği arttırmalıyız.