Dördüncü Çikolata Türü: Ruby Çikolata!

80 yıl içerisinde, en iyi çikolata keşfi olarak adlandırılan ruby çikolatanın çekirdekleri Brezilya, Ektavator ve Fildişi sahillerinde yetiştirilmektedir. Ruby Çikolata, Barry Callebaut tarafından 2004 yılında geliştirilmeye başlayıp 2017 senesinde Şangay’da bir fuarda tanıtılmıştır.

HAZIRLAYAN: Nisa ZABCI

RUBY ÇİKOLATA NEDİR?

Ruby Çikolata, piyasaya ilk olarak Callebaut ve Nestle’nin ortaklık kurarak Nestle’nin dört ufak gofretten oluşan kit kat isimli çikolatasına yeni bir çeşit eklenmesi ile pazara sürülmüştür. Amerika’da üretilen fakat Japonya’da tanıtımı yapılmıştır. İlk olarak Japonya’da satışa sunulmuştur. İlk altı ay pazara sadece Nestle’nın Kitkat markası altında sunulmasının sonrasın da ise 2018 yılında Belçika’da profesyonel mutfaklara pazarlanmaya başlamıştır. Ve 2020 yılında ülkemize ilk olarak Magnum Store aracılığı ile gelmiştir.

Tam anlamıyla formülü ticari bir sır olmakla birlikte fermantasyon, sıcaklık, konçlama süresi ve asitlik seviyesi bunlar temel üretim adımlarıdır. Kakao çekirdeklerinin sitrik asit(E330) ile işleme tabi tutulduktan sonra kırmızı ve mor renge ulaşan fermente edilmemiş ya da en fazla üç gün fermente edilmiş çekirdeklerin petrol eteri ile yağdan arındırılmasıyla elde edilmektedir. Fermente edilmemiş denmesinin sebebi ise; kakao çekirdekleri kahverengiliklerini kaybeder. Bu nedenle, aslında fermantasyon olarak adlandırılan bu işlemin atlanması pembe rengin solmasını önlemek içindir.

DİĞER ÇİKOLATALARDAN FARKI NEDİR?

Ruby Çikolatanın içeriğinde ise şeker, kakao yağı, yağsız süt tozu, tam yağlı süt tozu, kakao kütlesi, emülgatör, soya lesitini, sitrik asit, doğal vanilya aroması bulunmaktadır. Bu içeriklere baktığımız zaman beyaz çikolatadan pek farklı yok gibi gözükmektedir. Fakat, ikisini ayıran en önemli bileşen; Sitrik asittir. Diğer bir fark ise,  Callebaut’un verilerine göre %47,3 oranında kakao içerir. Diğer çikolata çeşitlerine kıyas ile kakao notalarının tadı ve kokusu yok denebilecek kadar azdır. Ekşi -tatlı; orman meyveli beyaz çikolata tonlarında bir tada sahiptir.

BEKLENEN İLGİYİ ELDE EDEMEDİ!

Ruby Çikolata 2017 yılında tanıtılmış olsa da, Callebaut hala beklediği ilgiliyi elde edememiştir. Sebebi ise; Üst segment bir ürün ile piyasaya sürmek yerine kolay ulaşılabilir bir ürün olan Kit Kat ile piyasaya girmiş olmasıdır. Çikolatanın pazar sektöründeki kalitesini düşürmüştür. Callebaut, 20 yıl içerisinde tam anlamı ile dördüncü çikolata çeşidi olarak anılacağını düşünmektedir.

KAYNAKÇA

foodnetwork.com

wikipedia.org