Bakanlık 1.4 Milyon Denetim Yaptı: 172 Firma ise Savcılığa Verildi

Henüz pandemi haberleri ülkemiz sınırları dışında iken 2020 yılına hızlı giren bir bakanlık gördük. Tarım ve Orman Bakanlığı Pandemi döneminde de çalışanlarının yüksek özverisi ile gıda güvenliği için elinden geleni yaptı… Ama hızlı koşu sonunda nefes nefese kalan bakanlık yaklaşık altı aydır ifşa listesi yayınlamıyor…

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2020 yılında  1 milyon 356 bin 643 gıda denetimi gerçekleştirdi. Bu denetimlerde  14 bin 562 firmaya idari para cezası verilirken , 172 işletme için savcılıklara suç duyurusu yapıldı.

Bakanlığın denetim sonuçlarına göre, 2019’da 1 milyon 215 bin 996 olan resmi kontrol sayısı geçen yıl 1 milyon 356 bin 643’ü buldu. Önceki yıl 16 bin 428 olan, kesilen idari para ceza sayısı da geçen yıl 14 bin 562 olarak gerçekleşti.

Gıda Satış Yerleri Denetimden en çok nasibini alan firmalar oldu

Bir çok toplu tüketim yeri; pandemi dolayısıyla kan ağlıyor. Sabit giderler negatif hanelere işlerken, kazanç hanesi halen sıfırı gösteriyor. Bakanlığın denetim bazında da en çok denetlenen işletmelerin satış ve sunum yerleri olduğunu görüyoruz.

603 bin 813 ile gıda satış yerlerine yapılan denetimlerde  5 bin 975 adet idari para cezası kesildiği, savcılığa ise 49’u hakkında suç duyurusunda bulunulduğu edinilen bilgiler arasında. Denetim oranına göre ceza alan firmaların bu denli az sayıda olması: “ülkemizde gıda güvenliği bu kadar üst noktada mı?” sorusunu da beraberinde getiriyor.

İfşa Listelerini Unuttuk.

Bakanlık alo174 başta olmak üzere aldığı şikayetleri değerlendiriyor ve denetim gerçekleştiriyor. Bu denetimler sonunda halkı aldatan; taklit ve tağşiş yapan firmalar bakanlığın veb sitesinde yayınlanmaktaydı.

Tüketiciler için çok önemli bir kaynağın ne yazık ki son 6 aydır yayımlanmadığı gözlerden kaçmadı.

İfşa listelerinde geçen yıl 435 firmaya ait 789 parti ürün duyurulmuştu. Tabii özel gıda laboratuvarları da bu denetimlerden nasiplerini aldılar.

Geçen yıl 18 kamu ve 48 özel laboratuvarda çalışma yapıldı. Bakanlık; söz konusu denetimler sonucu toplam 15 idari para cezası kararı verdi.

 

Kaynak: T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı