2021 Yılında Top 10 Trend

İşte 2021 yılının gıda alanıyla ilgili top 10 trendi!

HAZIRLAYAN: Buse KARAMAN

1-Şeffaflık Zaferi

2021 yılında tüketicilerin taleplerine şeffaflık hakim.Bu nedenle, tüketicilerle kurulan iletişim hayati derecede önemlidir. 2020 yılında tüketicilerle  yapılan anket sonucunda; dünya çapında on tüketiciden altısı yemeklerinin ve içeceklerinin nereden geldiği ile ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak istediğini belirtmiştir.Üreticiler tüketicilerin bu talebine yeni paketleme teknolojileri ile cevap vermektedir.

Görünmez  barkod veya yakın saha iletişimi gibi yaratıcı çalışmalar örnek olarak verilmektedir. Bu sırada tüketicilerin yaşam şekli daha temiz yaşamaya doğru genişlemektedir. Bunun sonucunda, tüketiciler daha temiz bir etiket beklentisindedirler. Ürünlerin sürdürebilir,bitki bazlı, insan ve hayvan refahını korumaya yönelik olması bu beklentiyi karşılamaya yönelik olacaktır.

2-Bitki Bazlı

Bitki bazlı ürünlere yönelme dünya çapında trend olmuştur.Bu kategoride bitki bazlı farklı gıda alternatifleri bulunmaktadır.Bu alternatiflere örnek olarak bitki kaynaklı elde edilen peynir ,et ,balık verilebilmektedir.Günümüzde yaygın tüketilmemelerine karşın birkaç sene içinde teknoloji etkisi ile ürünlerin gelişimini gözlemlemek heyecan verici olacaktır.

3-Uygun Şeklide Tasarlanmış

Kişiselleştirilmiş beslenme tüketicilerin ilgisini çekmektedir. Tüketiciler, tüketilen gıdanın yaşam şekillerine uymasını istemektedirler.Bu nedenle yeme alışkanlıklarına teknolojik atılım ile özel bir yaklaşım beklemektedirler.

4-Yeni Çok Kanallı Yeme

Yemek servislerinin artması sonucunda tüketiciler istedikleri yemeğe her zaman ve her yerde kolaylıkla ulaşabilmektedir. Ancak, geleneksel misafirperverlik pandemi sürecinde tarihe karışmıştır. İnsanlar evde daha fazla zaman geçirdikleri için mutfak hünerlerini göstermişlerdir. Bu arada, evde yemek pişirme arttıkça yemek setlerinin kullanımıda artmıştır.Sonuç olarak yeni yemek deneyimleri elde edilmiştir. Pandemi sürecinde bir ihtiyaç olarak  restaurantların teslimat sistemleri gelişmiştir.Bunun sonucunda tüketici eskiden yemek servisleri tarafından ulaşabildiği özel ürünlere direkt olarak ulaşabilmeye başlamıştır.

5-Bağışıklıkla Uyumlu

Pandemiden dolayı, insanlar sağlıkları hakkında daha fazla endişe duymaktadırlar. Bu yüzden, 2021 yılında insanlar bağışıklık sistemlerine öncelikli olarak dikkat edeceklerdir. Fonksiyonel gıdalar gibi insan sağlığına pozitif etkisi olan gıdalara yönelimi arttıracaktır.2021 yılında bağışıklık güçlendiren ürünlerin rolü önemli olacaktır.

6-Beslenmeyi Hackleme

Teknoloji ve inovasyon beslenmeyi hacklemenin çekirdeğidir. Bu trend ürünü daha besleyici, sürdürebilir ve etik yaparak değerini bilimle genişletmeyi içermektedir. Tüketiciler sayesinde, teknolojik atılım yoluyla daha besleyici ürünler üretmeye itilmektedir.

7-Ruh Hali: Bir Sonraki Fırsat

Tüketiciler tüketilen gıdanın bedenlerine verdikleri yararın da ötesine bakmaktadırlar.Fiziksel yararın  yanı sıra mental sağlıklarına etkisi tüketiciler için oldukça önemlidir.Stresi azaltan ve uykuya yardımcı olan fonksiyonel gıdalara yönelim artmaktadır.

8-Trendlerin Çarpışması

Farklı trendlerin bir arada kullanılmasından doğan bir trenddir. Örnek olarak; krakerin yanına çikolata koyulması verilebilmektedir.

9-Modern Nostaji

Covid-19 güvenli ürün isteğini ön plana taşıdı.Bu nedenle tüketicinin talebi daha nostajik gıdalara ve içeceklere yöneldi.Bu trendin etkisi aşina olunmuş lezzetlerin daha belirsiz tatlar ile kombinasyonlarında görülebilmektedir.

10-İnfluencer Çağı

İnstagram,tiktok gibi sosyal medyaların yeni ürün deneme isteği üzerindeki etkileri gözardı edilemeyecek düzeydedir. Buna rağmen, beş kişiden ikisi influencerların ürüne yönelik dürüstlüğüne inanılmamaktadır.