Ton Balığı Nasıl Üretilir? Yararları Nelerdir?

Dünyada konserve ton balığı üretimi 1970 yılından bu yana yaklaşık 1 milyon ton artmıştır. Balıkları konservelerek tüketmenin iki temel nedeni..

Hazırlayan: Buse KARAMAN

Orkinos Türleri

Halk arasında ton balığı veya ton konservesi şeklinde tanımlanan orkinos balığının değeri oldukça yüksektir. Orkinos türleri:

 • mavi yüzgeçli orkinos
 • sarı yüzgeçli orkinos
 • yazılı orkinos
 • beyaz ton balığı
 • kocagöz
 • çizgili orkinos
 • tombik şeklinde sıralanmaktadır.

Ton Balığı Üretimi Arttı!

Dünyada konserve ton balığı üretimi 1970 yılından bu yana yaklaşık 1 milyon ton artmıştır. Balıkları konserveleyerek tüketmenin iki temel nedeni bulunmaktadır. Bunlardan ilki; raf ömrünü uzatmaktır.İkincisi ise, mikrobiyal bozulmayı önlemektir. Balık asiditesi düşük bir besindir. Bu nedenle, mikrobiyal gelişimi önleme amacı ile yüksek ısıda sterilize edilmektedir. Konserve ton balığı suyun ve yağın içerisinde depo edilebilmektedir.

Konserve Ton Balığı Tüketmenin Yararları

Konserve ton balığı tüketmenin başlıca yararları:

 • Ucuz bir protein kaynağı olması
 • Uzun süre depo edilebilir olması
 • Omega-3 yağ asidi açısından zengin olması
 • B vitamini içermesi
 • İçerdiği kalsiyumun kemik ve kas için yararlı olması şeklinde sıralanmaktadır.

Konserve ve Taze Ton Balığı

Konserve taze ton balığı kıyaslandığında besin değerleri açısından büyük bir fark bulunmamaktadır.Ton balığının iki formundada karbonhidrat bulunmamaktadır.Konserve ve taze ton balığı proteince zengin ve kalorisi az bir gıdadır.Ancak yağın içerisinde konserve edilmiş ton balığı tercih edersek kalori değeri farklılık gösterebilmektedir.Konserve ton balığında içerdiği tuzdan kaynaklı daha fazla sodyum bulunmaktadır.

 Ton Balığı Nasıl Üretilir?

 1. Ton balığı yakalandıktan sonra teknede soğuk şekilde dondurulmaktadır.Soğukta dondurmak balıkların taze kalmasına neden olmaktadır.
 2. Tekneden indirilen ton balıkları şekillerine,türlerine ve tutuldukları tarihe göre sıralanmaktadır.
 3. Bu şekilde sıralandıktan sonra soğuk depolamaya çürümeyi önleme amaçlı konulmaktadır.
 4. Üreticiler ton balığını işleme alırken önce gelen önce gider mantığını kullanmaktadır.Bunun anlamı şudur;daha önce yakalanan ton balığını işleme daha erken almaktadırlar.Bu şekilde balıkların hiçbiri bozulmadan tüketime hazır hale getirilebilmektedir.
 5. Buzu çözünen ton balıklarının içi temizlenmektedir.
 6. Diğer temizleme aşamasını kolaylaştırmak için büyük buharlı makinede pişirilmektedir.Bu sürece aynı zamanda ön pişirme adı verilmektedir.
 7. Ton balıkları buharda pişirildikten sonra başı,derisi ve diğer kalıntıları dikkatle temizlenmektedir.
 8. Konserveleme aşaması ton balığı üretiminde en önemli aşamadır.Kesilmiş ton balıkları konserve içerisine konulmaktadır.Daha sonra üzerini kapaması için sıvı eklenmektedir.Bu sıvı yağ veya su olabilmektedir.
 9. Kapanmış konserveler yüksek ısıda sterilize edilmektedir.Bu işlem gıdayı bozabilen mikroorganizmaların gelişimini önlemek amacıyla oldukça önemlidir.
 10. Son olarak konserve edilen ürün paketlenmektedir.

Açılmış veya pakedinde hasar olan ürünler marketlere teslim edilmemektedir.

Kaynakça

foodelphi.com

fao.org

wikipedia.com

bbcgoodfood.com