Hurmanın Sağlığa 10 Faydası

Hurma; her ne kadar Ramazan ayı ile özdeşleşmiş olsa da; birbirinden önemli sağlık faydaları ile beslenme programımızın da bir parçası olmalı. Ortadoğu’ya özgü bu meyveler; palmiyegiller familyasından olan ağaçlarda yetişir. Belki de dünyanın  en değerli meyvesi… Haydi şimdi birbirinden önemli 10 faydasına göz atalım

 

Hurmalar, doğal tatlılıkları ve kurudukça artan lezzetleri nedeniyle son zamanlarda şeker ikamesi olarak kullanılmaktadır. Yıllar boyunca özellikle Ortadoğu’da başlıca besin ve ticaret kaynağı olan hurma ile bir çok sağlık yararı ilişkilendirilmektedir.

1. Temel besinleri sağlarlar

Hurma mükemmel bir besin profiline sahiptir. Her 100 gramlık taze hurma porsiyonu yaklaşık 280 kalori içerir. Aynı porsiyon boyutu, size bakır, potasyum, magnezyum ve selenyum gibi birçok temel mineral için günlük ihtiyacınızın yüzde 15’inden fazlasını verir.

Ek olarak, hurmalar size bol miktarda diyet lifi verir. Ayrıca tiamin, riboflavin, niasin, folat, A ve K vitaminleri, demir, sodyum ve kalsiyum gibi küçük miktarlarda temel vitamin ve mineraller içerirler.

2. Sizi enerjik tutabilirler

Hurmalar harika bir  atıştırmalıktır. Hücrelerinizin enerji için kullandığı glikoz ve fruktoz gibi doğal şekerler bakımından zengindirler.

3. Anemi semptomlarının tedavisine yardımcı olurlar

Anemi, düşük seviyelerde kırmızı kan hücresi ile ilişkilendirilmiş bir durumdur. Pek çok nedeni vardır, ancak genellikle demir eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Anemili kişilerde yorgunluk, baş dönmesi, soluk cilt ve hızlı kalp atışı gibi belirtiler görülür.

Hurmaları kansızlığa iyi getiren şey, demir açısından zengin olmalarıdır. Anemiye karşı en iyi savunmanız, günlük diyetinize demir içeren daha fazla yiyecek eklemektir.

4. Bilişsel işlevi geliştirmeye yardımcı olurlar

Hurma, yaşlanmanın verdiği zihinsel yorgunluğun önüne geçmeye de yardımcı olabilir. Çinko ve A vitamini gibi hurmada bulunan besinlerin çoğu, beyin hücrelerinizi oksidatif stres ve iltihaptan koruyabilir. Bu ikisi, Alzheimer ve Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıklarla ilişkilendirilmiştir.

Hurma ayrıca antosiyaninler, ferulik asit, kafeik asit ve diğer bazı polifenoller gibi antioksidan özelliklere sahip güçlü bileşikler içerir. Beyninizi iltihaptan koruyarak, bu bileşikler sizi Alzheimer veya Parkinson hastalığından korumaya yardımcı olabilir. Hurma bu hastalıkların ilerlemesini yavaşlatabilir.

5. Kalp sağlığını desteklerler

Taze, lezzetli hurmaların tadını çıkararak kalbinizi iyi durumda tutun. Önceki çalışmalar hurmanın kan kolesterolünü ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Yüksek kolesterol ve yüksek tansiyona sahip olmak, kalp hastalığına yakalanma ve kalp krizi ile felç geçirme riskinizi önemli ölçüde artırabilir  .

6. Gastrointestinal sorunları gidermeye yardımcı olurlar

Hurmalar, yüksek diyet lifi içeriği sayesinde, kabızlık gibi gastrointestinal sorunları gidermeye yardımcı olabilir . Düzenli olarak hurma yerseniz, uzun vadede gastrointestinal problemler yaşama olasılığınız azalır.

7. Erkek doğurganlığını artırmaya yardımcı olurlar

2006 yılında yapılan bir hayvan çalışması, hurma poleni ve yağının sperm sayısını ve hareketliliğini artırmaya yardımcı olabileceğini gösterdi. Ayrıca, Hindistan’daki doğal şifacılar tarafından erkek kısırlığını tedavi etmek için kullanılan hurmalara dair anekdot niteliğinde kanıtlar da var. Uzmanlar, hurmanın doğurganlık üzerindeki yararlı etkilerini meyvelerin yüksek flavonoid seviyelerine bağlamaktadır.

8. Gece körlüğünü önlemeye yardımcı olabilirler

Karotenoidler, gözlerinizi mavi ışığın etkilerinden koruyabilen bitki bileşikleridir. Ayrıca bulanık görme ve gece körlüğü gibi göz problemleri geliştirme riskinizi de azaltırlar. Neyse ki hurmalar karotenoidler açısından zengindir.

9. Kemiklerinizi güçlü ve sağlıklı tutmaya yardımcı olabilirler

Hurma, vücudunuzun kemik yapıcı besinleri daha iyi emmesine yardımcı olan bor minerali de içerir. Hurma, fosfor, kalsiyum ve magnezyum gibi kemik yapıcı besinler açısından doğal olarak zengindir.

10. Sağlıklı kilo alımını teşvik ederler

Hurmalar, yüksek kalorili içerikleri nedeniyle kilo alması gereken insanlar için harikadır. Egzersizle birleştirildiğinde ve dengeli bir diyetin parçası olarak tüketildiğinde, hurmalar yağsız kas yapmanıza ve kısa sürede gücünüzü artırmanıza yardımcı olabilir.

 

Kaynaklar:

OrganicFacts.net

MyDarlingVegan.com