Likopen; Helicobacter Pylori’nin Kanser Yapıcı Etkisini Azaltıyor

Faydalarıyla bildiğimiz likopene yeni bir bilgi eklendi. Güney Kore’deki Yonsei Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, likopenin Helicobacter pylori enfeksiyonunun neden olduğu hiperproliferasyon üzerindeki etkilerini değerlendirdiler.

Araştırmanın Detayları

H. pylori’nin insan midesini kolonileştirdiği bilinmektedir. Mide kanseri de, dahil olmak üzere artan mide hastalıkları riski ile bağlantılıdır. Çalışmalara göre, mide epitel hücrelerinde/ siny Janus-aktivatör kinaz 1 (Jak1) al dönüştürücüleri ve transkripsiyon 3’ün (Stat3) aktivatörlerini aktive eden reaktif oksijen türlerinin (ROS) oluşumunu arttırır.

Araştırmacılar, kanser önleyici özelliklere sahip güçlü bir antioksidan olan likopenin, Jak1 / Stat3 ve Wnt / B -katenin sinyalinin ROS aracılı aktivasyonunu inhibe ederek hiperproliferasyonu baskılayabileceğini belirttiler.

Hipotezlerini test etmek için, likopen tedavisinden önce ve sonra H. pylori ile enfekte mide epitelindeki AGS hücrelerinin ROS seviyelerini ve canlılığını ölçtüler. Jak1 / Stat3 inhibitörü AG490, korosntrol tedavisi olarak görev yaptı. H. pylori  enfeksiyonunun neden olduğu Wnt-1 ve lipoprotein ile ilişkili protein 5 ekspresyonundaki artışı da inhibe etti.

Araştırmanın sonucunda ise, varsayımları gerçeğe dönüştü. Elde ettikleri bulgulara dayanarak,  mide hücresi hiperproliferasyonu üzerindeki inhibe edici etkileri sayesinde likopenin, H. pylori ile ilişkili mide hastalıklarını önlemek için kullanılabileceği sonucuna vardılar.

Kaynakça

foodscience.news