İnülin Nedir? Sağlığa etkileri nelerdir?

İnülin, soğan, sarımsak, pırasa ve Kudüs enginarı gibi çeşitli bitki besinlerinde yaygın olarak bulunan bir polisakkarit türüdür .İnülinin karbonhidrat ve yağlara kıyasla daha az  enerjisi içeren çözünür bir liftir. Bileşik ayrıca neosugar, alant nişasta, Alantin ve diyabetik şeker gibi birçok başka isimlerle de anılır.

İnülin, özellikle diyabetli hastalar için vücudun genel sağlığı üzerindeki yararlı etkileri nedeniyle birçok işlenmiş gıdaya eklenir. Bununla birlikte, inülinin büyük miktarlarda alındığında istenmeyen yan etkilere neden olduğu da bulunmuştur.

İnülinin neden olabileceği zararlı etkiler

Inulin’in istenmeyen yan etkileri öncelikle sindirim sistemini hedef alıyor,  inülin alımının en sık görülen yan etkisi bağırsak rahatsızlığıdır. Bunun nedeni, bağırsak bakterileri karbonhidratları metabolize ettiğinde salınan metabolik gazlardır.

Bakteriyel metabolizmanın neden olduğu yan etkiler, şişkinlik, aşırı gaz ve mide sesleri gibi çeşitli durumlar olarak ortaya çıkabilir. İnülin kaynaklı bakteriyel metabolizma ile ilişkili diğer durumlar arasında kramp ve geğirme bulunur.

İnülin, diyet lifi olarak kategorize edilir. Buğday kepeği veya yulaf kepeği gibi diğer diyet lifi türlerine kıyasla nispeten küçük bir parçacık boyutuna sahip olduğu bilinmektedir . Küçük boyutu nedeniyle inülin su taşınmasını aşırı uyarır ve bu da ishale neden olur.

Dahası, sindirim sistemindeki iyi bakteri popülasyonunu iyileştirmek için inülin almak aslında geri tepebilir. Mevcut faydalı bağırsak bakterilerini inülin ile beslemeye çalışalım derken  zararlı bakterilerin bundan yararlanmayacağını garanti edemiyoruz maalesef. İnülin almak bağırsakta bulunan bazı mayaları besleyebilir. Ayrıca bağırsak geçirgenliğine veya sızdıran bağırsağa neden olan klebsiella gibi zararlı bakteriler için istikrarlı bir besin kaynağı sağlayabilir  .

İnülin ayrıca olumsuz alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bileşik, belirli böbrek hastalıkları olan kişilerde böbrek filtrasyon oranını değerlendirmek için uzun süredir kullanılmaktadır. Bununla birlikte, 2007’de bildirilen bir vaka, teste giren genç bir çocuğun şiddetli alerjik reaksiyon ve böbrek hastalığı nüksetmesi yaşadığını göstermektedir.

İnülinin solunum yolunu etkileyen alerjik reaksiyonlara neden olduğu da bulunmuştur. Yaygın alerjik reaksiyonlar arasında inülin içeren yiyecekleri yedikten sonra öksürük ve nefes almada güçlüğü de yer alıyor.

İnülin tarafından zarar gören vücut sistemleri

İnülinin sindirim sistemi üzerinde olumsuz etkilere neden olduğu bilinmektedir. Benzer şekilde, bileşiğin böbrek sağlığını potansiyel olarak etkilediği bulunmuştur. İnülin ayrıca solunum yolunu da etkileyebilir.

  • İnülin, şişkinlik, şişkinlik ve mide krampları gibi çeşitli sindirim bozukluklarına neden olur.
  • İnülin ayrıca ishalin başlamasına ve sızıntılı bağırsak bozukluğuna neden olur.
  • İnülin, böbrek hastalığını şiddetlendirebilir ve ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
  • İnülin, öksürük ve solunum güçlüğü gibi solunum sorunlarına yol açabilir.
  • İnülin öncelikle bağırsak sağlığını etkiler ve sindirim sistemi için zararlıdır.
  • İnülin ayrıca hem üriner sistemi hem de solunum sistemini olumsuz etkiler.

Kaynaklar: 

WiseGeek.org
WiseGeek.com
Diet.LoveToKnow.com