Kardiyovasküler Riskin Azaltılmasında Gıda Mühendisliğinin Rolü

Valencia Üniversitesi, Valencia Politeknik Üniversitesi (UPV), Doctor Peset Üniversite Hastanesi ve CSIC Tarım Kimyası ve Gıda Teknolojisi Enstitüsü araştırmacıları, mühendislik biliminden yararlanarak obez çocuklarda kardiyovasküler riskin azaltılmasının mümkün olduğunu gösterdiler.

HAZIRLAYAN: Berna TAN

Araştırmacılar, obez çocukların hastalık ve fizyolojik refahlarını iyileştiren, kardiyovasküler riski azaltan mandalina suyuna emdirilmiş yeni bir elma atıştırmalığı tasarladı ve etkili olup olmadığını test etti. Valencia Politeknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Enstitüsü’nün laboratuvar ölçeğinde geliştirilen atıştırmalık, yüksek antioksidan ve antienflamatuvar özellikleri ile ilgi çekiyor. Araştırmacılara göre, bu atıştırmalığın 40 gramı, bir bardak taze mandalina suyunun biyoaktif bileşenlerini tedarik ediyor.

Kardiyovasküler Riskin Azaltılmasına Yardımcı Olan Atıştırmalığın Analizi Nasıl Yapıldı?

Atıştırmalığın özelliğinin ve fonksiyonel değerinin analizinin yapılabilmesi için pediatri bölümünde tedavi gören 9-15 yaş arası 48 obez çocuğu kapsayan bir çalışma yürütüldü. Olayı spesifik olarak ele alacak olursak, buradaki amaç: Bu atıştırmalıkların düşük enerjili bir diyet üzerindeki etkisini incelemek ve aynı zamanda dört hafta süresince çocukların sağlık durumlarını değerlendirmek. Bu çalışmayla birlikte araştırmacılar, çocukların diyetine fonksiyonel yiyeceklerin dahil edilmesinin sistolik kan basıncını ve lipit profilini (kandaki yağ türleri) iyileştirdiğini ortaya çıkarmışlardır. Bunlara ek olarak, antioksidan savunmaları arttırılmış olup tüm kardiyovasküler risk faktörleri, oksidatif DNA hasarı ve iltihaplanma ile ilişkili belirteçler azaltılmıştır.

Çocuklarda Kilo Kaybına Neden Oluyor mu?

Burada en çok merak edilen, ürünün kilo kaybına yol açıp açmayacağı konusudur. Bu ürün çocuklarda kilo kayıplarına sebebiyet vermez. Buradaki olayın ana mantalitesi bu ürün sayesinde çocukların yaşam kalitelerinin üst seviyelerde tutulmasına yardımcı olmaktır. Yağ dokularında oksidatif stresin değiştirilmesi, çocukluk döneminden kalma obezite ile bağlantılı kardiyovasküler riskin azaltılmasında rol oynar. Uzun vadede ise ateroskleroz (yağ, kolesterol birikiminin neden olduğu arterlerin sertleşmesi ve daralması) gibi hastalıkların önüne geçilmesinde yardımcı olabilir.

KAYNAKÇA

ScienceDaily