Bağırsakların Dostu: Kefir!

Bağırsakların dostu olarak bilinen kefir hakkında tüm detaylar sizlerle!

HAZIRLAYAN: Ebrar ÖZKAN

Kefir Sözcüğü Nasıl Türedi?

Kefir kelimesi içildikten sonra “iyi hissetmek” anlamına gelen Türkçe’de “keyif” sözcüğünden türemiştir.

Kefir Nedir?

Kefir, bakteri ve mayaların etkileriyle kefir daneleri içinde birbirlerini olumlu yönde etkileyecek şekilde birleşmesi ile oluşan fermente bir süt ürünüdür. Kendine has aromaları, ağızdaki köpürücü etkisi ve maya tadı ile bilinir. Vücudun temel fonksiyonları ve faaliyetlerini yerine getirebilmesi için gerekli olan mayaları, yararlı bakterileri,vitamin,mineral ve aminoasitleri içerir. B1, B12 vitamini,kalsiyum,folik asit,biotin, fosfor ve K vitamini bakımından zengin bir kaynaktır.

Sütün kefir daneleri fermentasyonu sonucu ilk kez Kafkasya’da Elbrus dağları eteklerinde üretilmiştir.Kefir danesine  “Peygamber darısı “ denilmektedir. 1-2 mm’den 3-6mm’ye kadar değişen boyutlarda olup mini karnabahara benzemektedir. Peygamber darısıda denilen kefir daneleri polisakkarit, az miktarda da yağ ve kazein içerir.

Kefirin Farklı Aromalarıda Var mıdır?

Eskiden ülkemizde sadece evlerde yapılıyordu ve tüketiliyordu.Günümüzde  endüstriyel üretimle üretiliyor ve farklı aromaya sahip çeşitleri de mevcuttur. Farklı aromaya sahip kefir çeşitlerine örnek olarak sade,çilekli ve yağ içeriği azaltılmış light kefir gösterilebilir.

Kefirin Bileşimi Neye Göre Değişir?

Bileşimi kefir kültürünü oluşturan mikroorganizmaların çeşitliliğine, kefirin yapım teknolojisine, kullanılan sütün özelliğine,yapım sırasında sütün mayalanma sıcaklığına ,bekleme süresine,yapımdan sonra içilinceye kadar geçen süreye bağlı olarak değişmektedir.

İyi Bir Kefir Nasıl Olmalıdır?

Akıcı kıvamda, parlak ve homojen bir görünümde olmalı.Eğer topaklı bir yapı varsa bu kusur sayılır. İçildiğinde serinletici bir his vermelidir.  Kolaylıkla sindirilebilen besleyici bir gıda olduğundan çocuklar, infantlar,h amile kadınlar iyileşme dönemindeki hastalar, yaşlılar, kabızlık ve diğer sindirim  problemlerini çeken insanlar için ideal bir içecektir.

Kaynakça

Iğdır Üni. Fen Bilimleri Enst. Der. / Iğdır Univ. J. Inst. Sci. & Tech. 4(2): 23-30, 2014