E-407 Karragenan Gam Nedir?

Kıvam Arttırıcı ve doğal bir öz… E-407 kodlu katkı maddesi; “gıda katkı maddelerinin hepsi öcüdür” diye düşünenlere güzel bir cevap veriyor. E-407 hayatımızın hangi aşamalarında yer alıyor? Zararlı mı? Helal mi? İşte detaylar…

HAZIRLAYAN: Gizem ÇELİK

Karragenan Gam Nedir ?

Karragenan genellikle, İrlanda Yosunu olarak da bilinen yenilebilir kırmızı deniz yosunlarından elde edilen doğal bir özdür. Kırmızı deniz yosunu asidik olmayan ve çeşitli bileşenlerle hazırlanan suda kaynatılarak süzülür ve ardından ezilerek karragenan elde edilir. Krem rengi ile açık kahverengi arasında bir renkte olan karragenan sürekli kullanımı sağlayabilmesi için de, toz haline getirilir.

Ayrıca, yapısında önemli miktarda selüloz bulundurmaktadır. Yenilebilir gıda yosunu gıda endüstrisinde E- 407 koduyla bilinen bir gıda katkı maddesidir. Güvenilir, doğal, vegan, helal ve glutensizdir.

Karragenan Gam Gıda Endüstrisinden Neden Kullanılır?

Karragenan gam gıda endüstrisinde çoğunlukla, kıvam arttırıcı ve jelleştirici özelliğinden dolayı yaygın olarak kullanılmaktadır. Karragenan gamın en önemli özelliklerinden birisi; su veya süt bazlı gıdalarda düşük miktarlarda bile farklı çeşitlerde jel yapabilmeleridir.

Kıvam artıcı ve jelleştirici özelliğinin yanı sıra karragenan gamlar gıda endüstrüsinde koyulaştırıcı, bağlayıcı, gıdaya dayanıklılık ve yoğunluk vermek amacıyla da, kullanılmaktadırlar.

Karragenan Gamlar Hangi Gıdalarda Kullanılmaktadır?

Doğal olarak türetilmiş, diğer gıda maddeleriyle uyumlu, kullanımı kolay ve ekonomik avantajı ile karragenan gam, et, tatlı, şekerleme, çikolatalı süt, bira, dondurma, mayonez gibi birçok gıda uygulamasında kullanılmaktadır. Gıda proteinlerine güçlü bağlanmaları nedeniyle ana kullanım alanları süt ve et ürünleridir.

Özellikle sosis, jambon, dilimlenmiş hindi, tavuk ve şarküteri gibi et ürünlerinde dokuyu iyileştirmek, nemi korumak, yumuşak doku ve iyi dilimlene bilirliğini sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Süt ürünlerinde ise, süt proteinleri ile etkileşime girerek kakao ve sütü süspansiyon halinde tutabildiği için özellikle çikolatalı sütte kullanılabilir.

Yoğurt, süzme peynir gibi birçok süt ve süt ürünlerine homojen bir görünüm kazandırır. Bu nedenle çok çeşitli kakao ve süt türlerinde kullanılabilir. Çikolata üretiminde, süt içindeki kakao parçacıklarının süspanse olması amacıyla kullanılmaktadır.

Süt ürünü olan dondurmada ise; karragenan gamı pürüzsüz ve homojen bir erime sağlar. Dondurmanın viskozitesini arttırır, dondurmaya çiğneme ve pürüzsüzlük kazandırır. Çok ince buz kristallerinin oluşumunu sağlayan bir stabilizatör görevi görür.

Badem sütü, hindistan cevizi sütü ve soya sütü gibi özel olarak formüle edilmiş ürünlerde, kremsi bir ağız hissi ve iyi aroma salımı ile mükemmel dokusal özellikler kazandırmak amacıyla da, karragenan gamı gıda katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.

Ayrıca, sütlü puding ve sulu jölelerde jelleşme, mayonezde kıvam arttırma, çiğneme gerektiren şekerlemelerde istenen esnekliği sağlar. Bunların yanında çorba, sos, et suları, mikrodalga fırın yemekleri, un, mısır nişastası, dondurulmuş pizza ve meyve içecekleri gibi birçok gıda da çok yönlü olması sebebiyle, karragenan gamı gıda katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.

Kaynakça

Monica Reinage Scientific American The Carrageenan Controversy July 1. 2015

Mehmet Temel Karragenan Nedir? Gıdalarda Kullanımı Güvenli Midir? Mart 25, 2020

James Han Fooda Additives What Is Carrageenan (E407) In Food? Types, Uses, Safety, Side Effects FEBRUARY 29, 2020

Bir diğer yazımıza buradan ulaşabilirsiniz!