Meyve İçeren Her İçecek Meyve Suyu mudur?

İçerisinde meyve olması gerçek meyve suyu olduğu anlamına gelir mi? Meyve suyundan farkı nedir? İşte tüm merak edilen soruların cevabı…

HAZIRLAYAN: Fevziye Kardelen ERTEN

Meyve suyu: Taze, sağlıklı meyvelerden mekanik yollarla elde edilen içeceklerdir. Elde edildiği meyvenin tat, koku, renk gibi özelliklerini taşı Fermente olmamış ama olabilir duruma getirilebilirler.

Meyve suları hakkında bilmemiz gereken en önemli şeylerden biri; içinde meyve var diye bir içeceğin meyve suyu olarak adlandırılmasının yanlış olduğudur. Bunun ayrımını yapabilmek için ise; “meyve oranına” bakılmalıdır. Bu orana göre bir sınıflandırma yapılarak, meyve suyu ve benzeri ürünler olmak üzere ayrılır.

Meyve Suyu ve Benzeri İçeceklerin Sınıflandırılması

Sıkma Meyve Suyu: İçerisindeki meyve oranı %100’ dür. Meyve konsantre edilmeden sıkılıp ambalajlanı şeker ilavesi yoktur.

%100 Meyve Suyu: Bu kategoride de, içerisindeki meyve oranı %100’ dür. Meyvelerden meyve suyu konsantresi, meyve püresi ve meyve püresi konsantresi elde edilir. Bunların yanında içerikte su bulunur. İçerisinde ilave şeker bulunmaz.

“Meyve Suyu Konsantresi” meyveden suyun uzaklaştırılarak hacim azaltılırarak elde edilir.

“Meyve Püresi” meyvelerin dal, kabuk, yenilmeyen kısımlarından ayrılarak ezilmesi sonucu elde edilir.

“Meyve Püre Konsantresi” ise, meyve püresinin ezilmesiyle oluşan pulpundan suyun uzaklaştırılması ve hacminin azaltılması ile elde edilir.

Meyve Nektarı: İçerisinde üretildiği meyve çeşidine göre %25-%99 oranında meyve, su, doğal aroma, ilave şeker ve gerekirse sitrik asit vardır.

Meyveli İçecek: En az %10 meyve, su, sitrik asit, ilave şeker, aroma, izin verilen ilave katkı maddeleri içerir.

Meyve Aromalı İçecek: %0-%9 arası meyve, su, sitrik asit, ilave şeker, aroma, izin verilen ilave katkı maddeleri içerir.

İçeceklerdeki meyve oranlarına göre bakıldığında anlaşılmalıdır ki: Bir içeceğe meyve suyu diyebilmemiz için %100 meyve içermelidir.

Kaynakça

yasamicingida.com

foodelphi.com