Kafein: Doğal kaynakları ve Sağlık etkileri!

Uykusuzluğa ihtiyaç duyduğunuzda ilk başvurulan kaynaklardan biri kafein içerikli içecekler… Ancak doğal olanının yanı sıra yapay olanı da mevcut bu aralar. Doğa ile anlaşmamız gereği doğal olanı sizler için derledik… Keyifli okumalar…

Yazar: Berna TAN

Doğal Kafein Kaynakları ve Sağlığa Olan Etkileri

Doğal kafein kaynakları, kimyasal bir uyarıcı olan kafeinin doğada – tipik olarak farklı bitkilerin yapraklarında veya meyvelerinde – oluştuğu durumlardır.

Kahve çekirdekleri ve çay yaprakları en iyi bilinen doğal kaynaklardan ikisidir ama sadece onlar değil. Dünyanın dört bir yanından bir dizi farklı bitki, yaprak ve kök kafein bileşikleri içerir ve bu da maddeyi çok yaygın hale getirir. Antarktika dışındaki her kıta, uyarıcının en azından bazı yerli kaynaklarına ev sahipliği yapar, ancak nasıl kullanıldığı ve işlendiği bir yerden bir yere büyük ölçüde değişebilir.

Sağlık açısından bakıldığında ise doğal kafein tüketiminin doğası gereği sağlıksız olan hiçbir yanı yoktur ve dünyanın dört bir yanındaki kültürler yüzyıllardır bundan keyif almaktadır. Fakat Tıp camiasındaki bilim insanları, yetişkinlerde kalp sorunlarına ve uyku bozukluklarına ve genellikle çocuklarda gelişim sorunlarına neden olabilen aşırı tüketimin riskleri konusunda uyarmaktadır.

Doğala Karşı Sentetik Kafein

Doğal kafeinin en önemli özelliği insan müdahalesi olmadan doğada bulunmasıdır. Bilim insanları son gelişmeler ışığında kafeinin moleküler yapısını kopyalayabilirler. Uyarıcının nasıl kullanılacağına bağlı olarak, sentetik olarak oluşturmak, onu doğadan çıkarmaktan daha uygun maliyetli olabilir. İnsan yapımı kafein, diğer bileşenlerle harman olacak şekilde optimize edilebilir. Genellikle enerji içeceklerinde,  ağrı kesicilerde, hazır kahve ve çayların kafein seviyelerini yükseltmek için kullanılır.

Kahve ve Çaydan Ekstraksiyonlar

Kahve çekirdekleri, en popüler doğal kafein kaynaklarından bazılarıdır, ancak gerçek kafein içeriği çekirdek türüne, kızartma ve demleme tarzına bağlı olarak değişebilir. Ayrıca çay yaprakları da yaygın bir kaynaktır. Siyah çay veya oksitlenmiş ve kurutulmuş çay tipik olarak en yüksek içeriğe sahiptir, ardından yeşil ve beyaz çaylar gelir. Kahvede olduğu gibi, hazırlama ve demleme süresi genellikle uyarıcı içeriği etkiler, ancak bu içeceklerin sözde “kafeinsiz” versiyonları bile hala eser miktarda içerir.

Bölgesel Bitkiler ve Ticari Kullanımlar

Birçok Sahra altı Afrika ülkesine özgü kola cevizi, Afrika kültüründe daha popüler doğal kafein kaynaklarından biridir. Yaprak dökmeyen kola ağacının meyvesi olarak yetişen fındık, genellikle çiğ çiğnenir. Tadı genellikle oldukça farklı olsa da, kahve gibi bir içecek haline getirilebilir. Diğer doğal kaynaklar, Güney Amerika’nın yağmur ormanlarında yetişen yerba mate ve guarana bitkilerinin yapraklarını içerir. Yerba mate, subtropikal Güney Amerika’da, özellikle Arjantin ve Paraguay’da en popüler kafein kaynaklarından biridir. Yaprakları, aroması ve kafein içeriği çok daha güçlü olmasına rağmen, yeşil çayı andıran bir demleme yapmak için kullanılabilir. Ticari kullanımında ise bir dizi yiyecek ve içecek üreticisi, enerji içecekleri veya atletik geliştirme takviyeleri gibi kafeinsiz ürünlerde kullanılmak üzere doğal kafein çıkarır. Yerba mate ve guarana, kısmen bu amaçlar için en yaygın kullanılan bitkilerden bazılarıdır, çünkü bunlar tipik olarak tanınabilir bir tada sahip değildir ve izole edilmesi kolaydır. Bununla birlikte çoğu durumda, kahve çekirdekleri veya çay yapraklarından daha ucuzdurlar.

 

 

 

Kaynaklar

Wisegeek.org
Wisegeek.com