Şampanya ve Prosecco Arasındaki Fark Nedir?

Prosecco, esas olarak Glera üzümlerinden yapılan, İtalyan köpüklü kuru beyaz bir şaraptır. . Champagne ise Fransa’nın en kuzeyinde, Paris yakınlarında, özel köpüklü beyaz şarabın üretildiği bir bölgenin ismidir. Terim olarak bazen Şampanya şaraplarının tarzında köpüklü beyaz şarapların genel bir tanımı olarak kullanılsa da, bu yanlış bir kullanımdır ve bunun yerine şampanya için köpüklü beyaz terimi kullanılmalıdır.

 

Yazar: Berna TAN

Prosecco, esas olarak Glera üzümlerinden yapılan, İtalyan köpüklü kuru beyaz bir şaraptır. Bunlar öncelikle Vento bölgesinde Venedik’in kuzeyinde Conegliano ve Valdobbiadene’yi içeren İtalya’nın Prosecco bölgesinde yetiştirilmektedir. Avrupa yasalarına göre, yalnızca bu bölgede yetiştirilen üzümlerle yapılan köpüklü şaraplar, belirli içeceklerin adları korunduğundan Prosecco adını alabilir. Champagne ise Fransa’nın en kuzeyinde, Paris yakınlarında, özel köpüklü beyaz şarabın üretildiği bir bölgenin ismidir.

Şampanya Kullanımı Yanlış: Aslında “Köpüklü Beyaz”

Terim olarak bazen Şampanya şaraplarının tarzında köpüklü beyaz şarapların genel bir tanımı olarak kullanılsa da, bu yanlış bir kullanımdır ve bunun yerine şampanya için köpüklü beyaz terimi kullanılmalıdır. Her iki şarap da Avrupa’dan gelmesine, efervesan olmasına ve tatlı yerine kuru bir tada yönelmesine rağmen, prosecco ve şampanya arasında birçok fark bulunmakta. Ancak her biri ülke bazında üzerine konan tanımlarla sınırlı olmakla birlikte her türden fazla sayıda marka üretilirken bunların özel şekillerde üretilmesi gerekir. Bu ikisi arasındaki diğer bazı farklılıklar ise yaşlanma ve fiyatlandırmayı içerir.

Örneğin, şampanyanın belirli bir tanımı vardır. Fransa’nın Champagne bölgesinde yapılan efervesan – suda çözünmek ve karbondioksiti serbest bırakmak için tasarlanmış tabletler- şaraptır. Yani yalnızca orada üretilebilir ve diğer tüm efervesan şaraplar köpüklü şaraplardır. Kristal ile tanınan şampanya devi Louis Roederer, California’daki Anderson Vadisi’nde şampanya benzeri şaraplar üretmeye başladığında bile, bunlara şampanya denilemezdi. Ancak bu, bu tür şarapları daha aşağı yapmaz, ancak şampanya olmadıkları anlamına gelir.

Prosecco ile birbirlerinde çok benziyorlar ama…

Aslında prosecco düşünüldüğünde, bazı benzerlikler de bulunmaktadır. Açıkcası Prosecco, İtalya’da yapıldığı için açıkça şampanya olamaz. Şampanya gibi, bu köpüklü şarabın gerçek versiyonları, İtalya’nın Veneto bölgesi olarak tanınan spesifik bir bölgesinde üretilmekle sınırlıdır. Bir insan aynı üzümleri ve aynı işlemi kullansa dahi bu şarap türünü başka hiçbir yerde yapamaz.

Bunlara ek olarak, şaraplar arasında başka farklılıklar da vardır ve bunlardan biri de depolamadır. Örneğin, İtalyan şarabını erken içmek bir avantajken şampanya ise birkaç yıl şişelendiğinde daha iyi sonuç vermektedir. Yani süreç de biraz değişkenlik göstermektedir. Prosecco’daki fermantasyon sürecinin bir kısmı şişede gerçekleşmemesi şarabın daha kısa bir sürede ve daha erken hazır olacağı anlamına gelir.

Ucuz ama Neredeyse Aynı Kalitede

Bu karşılaştırmalar göz önüne alındığında, insanlar genelde prosecco’nun mutlaka şampanyadan daha düşük olduğunu sanıyor, ancak bu kesinlikle doğru değil. Bu şaraplar daha hafif olarak görülebilse de, genellikle kuru kalitelerinden dolayı mükemmel şampanya ikameleri olarak düşünülürler. Diğer İtalyan köpüklü şarapları, Asti şarapları gibi çok daha tatlı olma eğilimindedir. Veneto tarafından üretilen şaraplarda durum bundan farklıdır ve daha mütevazı şampanya versiyonlarına kıyasla tat, aroma ve çekicilik yönünden aynı olabilirler. Bunun yanında, bazı kişiler, İtalyan şaraplarının daha hafif, daha az ciddi bir yaklaşıma sahip olduğunu ve özellikle resmi olmayan toplantılarda hoş olabileceğini düşünmekte.

Son olarak ise, İtalyan köpüklü şarabından hoşlananlar için değinilebilecek son karşılaştırmalardan biri de fiyat konusudur. Ortalama yüksek kaliteli prosecco, genellikle daha ciddi olarak kabul edilen şampanyaların fiyatının yarısı ile beşte biri arasında olmakta. Eğlence açısından bakıldığında ise bu durum şarapları, düğünler veya büyük yıl dönümü kutlamaları gibi küçük veya büyük toplantılar için makul hale getirebilir. Yalnızca bununla da sınırlı kalmayıp ayrıca köpüklü şarabın beklendiği ancak kalitenin de beklendiği yiyecek içecek işleri için bir tasarruf yolu oluşturabilirler.

 

KAYNAKÇA:

Wisegek.org
Wisegeek.com