İklim Değişikliği Çağrısı

Küresel gıda arzını güvence altına almak için acil iklim değişikliği eylemi çağrısı yapıyor!

HAZIRLAYAN: Tuğçe Cığızoğlu

Curtin Üniversitesi öncülüğündeki yeni araştırma, tüketiciler, gıda endüstrileri, hükümet ve uluslararası kuruluşlar tarafından herhangi bir önlem alınmazsa iklim değişikliğinin küresel gıda üretimi ve sağlığı üzerinde önemli bir etkiye sahip olacağını buldu.

En üst düzey halk sağlığı dergilerinden biri olan Annual Review of Public Health’te yayınlanan araştırmacılar, iklim değişikliği, sağlıklı beslenme ve dünya çapında beslenme ve sağlığı iyileştirmek için gereken eylemler hakkında yayınlanmış literatürün 12 aylık kapsamlı bir incelemesini tamamladı.

Baş araştırmacı John Curtin Curtin Üniversitesi Curtin Nüfus Sağlığı Okulu’ndan Seçkin Emekli Profesör Colin Binns, iklim değişikliğinin son 50 yılda sağlık ve gıda üretimi üzerinde zararlı bir etkisi olduğunu ve olumsuzlukların üstesinden gelmek için çok daha fazlasının yapılması gerektiğini söyledi.

“İklim değişikliği ve beslenme kalitesinin birleşimi, bu on yılda ve aslında bu yüzyılın en büyük halk sağlığı sorunudur. Dünya beslenme oranlarındaki olumlu ilerlemelere rağmen, küresel gıda tedarikimize yönelik devam eden iklim değişikliği tehdidiyle karşı karşıyayız. Sahra Altı Afrika ve Asya’nın bir kısmı en fazla risk altında” şeklinde konuştu.

Şimdilik, gelişmiş tarım uygulamaları ve teknolojisini kullanarak ve dağıtımda daha fazla eşitlik kullanarak, yeterli alımları sürdürmek için yeterli gıda üretmek mümkün olacak, ancak 2050 yılına kadar dünya gıda üretiminin üstesinden gelmek için yüzde 50 artması gerekeceğini tahmin ediyoruz. kıtlık arz eder ve artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılar.

“İncelememiz, gerekli beslenme kurallarına uyarak ve balık, tam tahıllı tahıllar, meyveler, sebzeler, baklagiller, kabuklu yemişler, meyveler ve zeytinyağı gibi çevresel etkileri düşük yiyecekleri seçerek sağlığı iyileştireceğini, sera gazlarının azaltılmasına yardımcı olacağını ve gelecekte gıda üretim seviyelerini iyileştirecek olan Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini karşılamak.”

Profesör Binns, iklim değişikliğinin gıda arzı üzerinde önemli bir etkisi olacak olsa da, siyasi taahhüt ve önemli yatırımların etkileri azaltmak ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmak için gereken yiyecekleri sağlamaya yardımcı olmak için bir yol kat edebileceğini söyledi.

“Gıda üretiminde bazı değişikliklerin yapılması gerekecek, besin içeriğinin izlenmesi gerekecek ve önerilen beslenme kurallarına uymak için daha adil bir dağıtım gerekecek. Bebek ve yetişkin sağlığını iyileştirmek için emzirme oranlarını artırmak, yardımcı olurken de önemliydi. Sera gazlarını azaltmak ve çevreye fayda sağlamak, “dedi Profesör Binns.

“Devam eden araştırmalar, geleceğe yeterince hazırlanmak için iklim değişikliğinin gıda arzı ve sağlık üzerindeki uzun vadeli etkilerini değerlendirmek için hayati önem taşıyacak.”

Kaynakça

sciencedaily.com

Climate Change, Food Supply, and Dietary Guidelines. Annual Review of Public Health, 2021; 42 (1): 233