Hangi Sütü Tercih Etmeliyiz?

Hangi sütü tercih etmeliyiz? Pastörize sütü mü, UHT sütü mü yoksa günlük sütü mü? Peki, sütler de koruyucu katkı maddesi var mı? Hepsinin yanıtını bu yazıda beraber bulacağız!

 Yazar: Aleyna Ece AKÇA

Sütün Önemi

Süt, 5000 yıldır tüketilen ve yaşam mucizesi denilen tarihi insanlık tarihi kadar eski olan temel bir gıdadır. Sütün içerisinde olan mineraller potasyum, kalsiyum, fosfordur. 1,7 kg havuç, 5 kg ette elde edilen kalsiyum miktarı yarım litre sütten elde edilir. Dolayısıyla, kalsiyum açısından çok zengindir. Kalsiyum da,  kemiklerimiz için oldukça önemlidir. Ayrıca, dişlerin güçlenmesine de katkı sağlar.

UHT Süt, Günlük süt, Pastörize Süt

UHT Süt, İngilizce Ultra High Temperature, ultra yüksek ısı anlamı ile kullanılıyor. Süt 135-150°C de 2-4 saniye süre boyunca ısıtılıyor. Ardından, oda sıcaklığına kadar soğutma işlemi yapılıyor. Dış etkilere maruz bırakılmayan bir ortamda dolum işlemi yapılıyor. Sütte bulunan sağlık için zararlı ve sütü bozmaya müsait her türlü mikrorganizma yok ediliyor. Ambalaj açılmadığı takdirde, 4 ay süre ile tazeliği ve doğallığında hiçbir değişme olmuyor.

Pastörize süt ise, patojen mikrorganizmaların oluşturulacağı tehlikeleri önlemek için yapılır. Bunun yanında fiziksel, duyusal ve kimyasal olarak en az değişimlerin olması isteniyor. Sütte bulunabilen patojen mikroorganizmaların halk sağlığı açısından yol açabileceği tehlikeleri önlemek amacıyla, 72°C de 15 saniye veya 63°C de 30 dakikada ya da başka aynı koşullar sağlanan ortamlarda yapılır. Ürün, 2-3 gün ila 10-20 gün aralığında 4°C de tazeliğini korumaktadır. Burada, esas konu mikrobiyal yüktür.

Günlük süt, bir isimdir sadece. Pastörize süte, günlük süt de denir.

Sütleri Kaynatmalı mıyız? Sütte Katkı Maddesi Var mıdır?

Marketlerden aldığımız UHT ve günlük yani pastörize sütleri tekrar kaynatmaya gerek yoktur. İçme sütlerinde, sade olanlarda söylentilerin aksine koruyucu katkı maddesi bulunmaz. Zaten teknolojik uygulamalar sütün raf ömrü uzatır.

Hangi Sütü Tercih Etmeliyiz?

Aslında, ikisini de tercih edilebilir. Günlük sütleri, pastörize sütleri (yazıda ikisinin de, aynı anlama geldiğini öğrenmiştik) tercih edebiliriz. Ama, UHT sütte bütün mikrorganizmalar öldüğü için ve sütün içinde yararlı mikrorganizmalar da olduğu için pastörize sütler tercih edilebilir.

Kaynakça

asuder.org.tr

esk.gov.tr

acikders.ankara.edu.tr

kefirnatural.com

gidamo.org.tr