Sütün En Tatlı Hali: “Dulce De Leche”

Dulce de Leche, süt reçeli Güney Amerika’da fazlasıyla tüketilen koyulaştırılmış süt ürünüdür.

YAZAN: Kardelen ERTEN

Dulce tatlı, leche süt demektir ve çevirdiğimizde “süt tatlısı” anlamına gelir. Özellikle Arjantin, Uruguay, Brezilya, Meksika gibi ülkelerde üretilir. Genellikle, inek sütü kullanılarak elde edilirken Meksika’da keçi sütü ile üretim yapılır. Bizim ülkemizde ise,  Çanakkale’de koyun sütü kullanılarak üretilir.

Ülkeden ülkeye değişiklik göstererek farklı tatlandırıcılar ve farklı oranlar kullanılarak üretilebilir. Kıvam ve renginde değişikliklere yol açar. Kuru dut, kuru incir, kuru kayısı vb. maddeler aroma verici olarak kullanılabilir.

Buzdolabında saklanmalıdır ve kapağı açıldıktan sonra 2 hafta içerisinde tüketilmesi önerilir.

Süt Reçeli Nasıl Elde Edilir?

Sütün, şeker ve sodyum bikarbonat ile birleştirilmesiyle ortaya çıkar. Süte %20 oranında şeker ilave edilir ve ısıl işleme tabi tutulur. Üretilirken kuru madde içeriği yaklaşık %70 olana kadar ısıl işlem devam eder. Rengin esmerleşmesini sağlamak için de sodyum bikarbonat ilavesi yapılır. Isıl işlem sonucu maillard reaksiyonu yani kahverengileşme meydana gelerek renk değişimi gerçekleşir. Reaksiyon yoğunluğuna göre, krem rengiyle koyu kahverengi arasında bir renge bürünür. Katı ve sıvı arasında bir kıvama sahiptir.

Süt Reçeli Faydaları Nelerdir?

1. Yüksek oranda fosfor içerdiği için diş sağlığı için faydalıdır.
2. Vitamince ( A, B6, B12, C, D ) zengindir.
3. İçerdiği kalsiyum miktarı nedeniyle çocukların büyüme döneminde kemik gelişimi için oldukça önemlidir.

Süt Reçeli Nerelerde Kullanılır?

Süt reçeli özellikle kahvaltı ve çay saatlerinde tatlı olarak tercih edilen bir üründür. Bunun dışında tatlıların üzerine sos olarak, dondurma yapımında, kurabiyelerde dolgu olarak ve soğuk kahveleri tatlandırmak amacıyla birçok yerde kullanılabilir.

Kaynakça

web.archive.org

dulcedeleche.com

dergipark.org.tr

Bir diğer Kardelen ERTEN yazısına buradan ulaşabilirsiniz!