ESFA Diyet Tatlandırıcıların Güvenliğini Yeniden Değerlendiriyor

Başta aspartam olmak üzere bir çok tatlandırıcı şeker ikamesi olarak kullanılmaktadır. Geçtiğimiz sene yayınladığımız bağımsız bir araştırmaya göre; aspartam aslında masum değil. Diyet şekerlerin sanılanın aksine güvenli olmadıkları yönünde bir çok bilimsel yayın karşısında Efsa’da duramadı. Taslak görüşlerin Eylül 2021 sonunda toplanması beklenmektedir.

EFSA’nın beslenme konusundaki uzman ekibi, kapsamlı bir bilimsel incelemenin ardından diyet şekerlerinin güvenliğine ilişkin geçici değerlendirmesini tamamladı.

EFSA Beslenme Birimi başkanı Valeriu Curtui  “Bu, şimdiye kadar 30.000’den fazla yayının değerlendirilmesini içeren oldukça zorlu bir çalışma oldu. Uzmanlarımız ve personelimiz bu noktaya ulaşmak için muazzam bir çaba sarf etti ve baştan sona en yüksek bilimsel titizlik standartlarını uyguladı.”

Eğer sizde katılmak isterseniz halk istişare süreci 30 Eylül’e kadar devam edecek. EFSA , taslak görüşü görüşmek üzere 21 Eylül’de ise  bir kamu toplantısı düzenleyeceği bildirilmektedir.

Politika önerileri veya diyet yönergeleri değil, bilimsel tavsiye

Dr Curtui, “İstişarelerden elde ettiğimiz ek bilimsel görüşler ve veriler, bilimsel değerlendirmelerimizi güçlendirmeye yardımcı oluyor, bu yüzden onları memnuniyetle karşılıyor ve teşvik ediyoruz” dedi. Ancak, daha öncesinden de belirtildiği gibi Efsa’nın aspartam değerlendirmesinde binlerce aspartam karşıtı bilimsel verinin sümen altı yapıldığı bilinmektedir.

Bağımsız Bir Araştırma: “Efsa; Aspartam’ı yeniden değerlendirmeli”

 

Beş İskandinav ülkesinden talep

Beş Avrupa ülkesi (Danimarka, Finlandiya, İzlanda, Norveç ve İsveç) EFSA’dan bir 2010 değerlendirmesini güncellemesini ve şeker alımı ile çeşitli hastalıklar, örneğin obezite, Tip II diyabet, kardiyovasküler hastalıklar, gut, şeker alımı arasındaki bağlantılar hakkında daha yeni bilimsel literatürü gözden geçirmesini talep etmektedirler

EFSA’nın bilim adamlarının bu büyük incelemeyi tamamlamalarına yardımcı olmak için Norveç ve diğer ülkelerdeki  beslenme uzmanlarını bu taslak hakkında yorum yapmaya davet ediliyor.  Görüş kesinleştikten sonra  gıda bazlı beslenme kılavuzlarımızı güncellenecek. Tüm veriler bilimsel kanıtlara dayanacak.

Taslak Sonuçlanınca Ne olacak?

Toplam diyet şekerlerinin tolere edilebilir üst alım seviyeleri belirleneceği düşünülüyor. Ancak, bilim çevreleri böyle bir eşiğin tanımlanmasının mümkün olmadığını beyan ediyorlar.

Görüş,  farklı şeker kategorilerinin alımı ile kronik metabolik hastalıklar ve diş çürüğü geliştirme riski arasındaki çeşitli bağlantıları doğrulamaktadır. Bu bilgiler, AB Üye Devletlerine kendi ülkelerindeki popülasyonlar için hedefler ve/veya bireyler için tavsiye oluşturulmasında yardımcı olması için planlanmakta.

Taslak görüş, ülkelere göre diyet şekerleri tüketimini tahmin etmek için AB çapında bir alım modeli ve diyette şeker alımına katkıda bulunan ana gıda kategorilerinin daha ayrıntılı bir resmini içermektedir.