G20 Tarım Bakanları Toplantısı Yapıldı: “Gıda Sistemleri Eşitsizlikleri Azaltmanın Yolu!”

G20 Tarım Bakanları, İtalya’nın Floransa kentinde bir araya geldi. Covid-19 pandemisi devam ederken, küresel gıda-tarım sistemlerinin sürekliliğinin altı çiziliyor.  FAO Genel Direktörü, “tarım-gıda sistemlerinin, özellikle kırsal alanlarda, eşitsizlikleri azaltmanın anahtarı olduğuna” dair açık kanıtlar olduğunu vurguladı.

Tüm dünyada Tarım Bakanları, Pandemi koşullarında tarım ve gıda sistemlerinin çok iyi çalıştırılması konusunda ön plandaydılar. Başarılı bir süreç atlatıldığı kaydedilse de, pandemi önlemleri, sağlık sistemi, etkin gıda dağılımı konusunda ülkelerin ekonomik durumları her zaman ön planda kaldı. Açlık seviyeleri istatistiki olarak çok değişmese de pandemi koşullarına adaptasyon konusunda ülkelerin ekonomik koşulları, dayanıklı durumunun bir göstergesi oldu.  Bir çok soru işaretinin gölgesinde gerçekleşen toplantıda Afganistan ve Haiti vakaları için yeni planlamalar da konuşuldu.

Gıda güvensizliği % 8,4’ten 9,9’a çıktı

Elbette milli gelir azalışı, gelirin çok olduğu ülkelerde hissedilir düzeyde azaldı. Ancak, Uluslararası Para Fonu’nun yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ekonomiler için kişi başına gelir kaybının dünyadakilere oranının iki buçuk katı olduğuna dair tahmini mevcut.

Ekonominin eşit olmadığı Dünya için gıda sistemlerinin eşit dağılımının da söz konusu olmayacağı, FAO çerçevesinde toplantı gündemi haline geldi.

FAO Genel Direktörü Qu, Afganistan ve Haiti vakalarına atıfta bulunarak, G20 üyelerine ve diğer bağışçılara sorunlu bölgelerdeki çiftçilere hızlı destek sağlamaya çağırdı. Karmaşık krizlerin sürekli olarak ortaya çıktığını vurgulayan Qu Afgan çiftçilerinin yaklaşan kışlık buğday ekim sezonunu daha fazla kaçırmamalarını sağlamak için 36 milyon dolarlık acil kısa vadeli yardım çağrısında bulundu.

“Biyoçeşitlilik mirasımızdır, doğa ananın DNA’larıyla oynamamalıyız”

Toplantıda Ülkemizi Temsilen Bakan Pakdemirli yer aldı. “Biyoçeşitlilik mirasımızdır, doğa ananın DNA’larıyla oynamamalıyız” mesajını verdi. Bakan Pakdemirli, dünyanın pek çok ülkesinden bir araya gelen katılımcıları, 11 Kasım Ulusal Ağaçlandırma Günü’nde yapılacak “Geleceğe Nefes” ağaç dikme kampanyası için de Türkiye’ye davet etti.

Küresel gıda sistemlerinin ön plana çıktığı toplantıda, küresel çevre sistemlerini eleştiren Pakdemirli’ye göre; uluslararası fonlar ile çözüm mümkün.

İnsanoğlunun habitata yaptığı hasara, sadece toplantılar ile mi çözüm bulunur; uygulamalarını insanlık tarihi kayıt mı eder bunu zaman gösterecek…