İklim Değişikliği ve Yetersiz Beslenmeyle Mücadele için Mavi Gıda Devrimi

Mavi gıdalar, besinsel faydaları ve sürdürülebilirlik kazanımları açısından  hayvan kaynaklı gıdalardan daha üst sıralarda yer alır ve birçok yararı bulunmaktadır. Hepsi ve daha fazlası yazımızda…

Hazırlayan: Berna TAN

İklim Değişikliği ve Yetersiz Beslenmeyle Mücadele için Mavi Gıda Devrimi

Su ürünleri sektörünün eşi benzeri görülmemiş bir incelemesi, dünya çapında sağlıklı beslenme ve daha sürdürülebilir, eşitlikçi ve esnek gıda sistemlerinin sağlanmasında balıkçılığın ve su ürünleri yetiştiriciliğinin nasıl daha büyük bir rol oynayabileceğini ortaya çıkardı. Nature dergisindeki beş makale, yetersiz beslenmeyi ele alarak, gıda sisteminin çevresel ayak izini azaltmak ve geçim kaynakları sağlamak için önümüzdeki yıllarda sucul veya “mavi” gıdaların geniş çeşitliliğinden yararlanma olanaklarını vurgulamakta. Santa Barbara’daki Bren Çevre Bilimi ve Yönetimi Okulu’nda deniz ekoloğu olan ve sucul gıdaların sürdürülebilirliği, küçük ölçekli üreticilerin büyüme potansiyeli ve sucul gıda sistemlerinin karşı karşıya olduğu iklim risklerini inceleyen Ben Halperna göre, insanlar, yedikleri yiyeceklerin çevresel ayak izi hakkında daha bilinçli seçimler yapmaya çalışıyorlar. Araştırmacıların ilk kez geniş aralıklı deniz ürünleri türleri üzerinde yapılan yüzlerce araştırmadan elde edilen verileri bir araya getirmesi üzerine mavi gıdaların genel olarak gerçekten iyi biriktiği ve sürdürülebilir gıda için harika bir seçenek oluşturduğu fark edildi. Araştırma, mavi gıdalara yönelik küresel talebin 2050 yılına kadar iki katına çıkacağını ve öncelikle balıkçılıktan ziyade artan su ürünleri üretimiyle karşılanacağını öngörüyor. Bununla birlikte, inovasyona yatırım yapmak ve balıkçılık yönetimini iyileştirmek, tüketimi daha da artırabilir ve yetersiz beslenme üzerinde derin etkileri olabilir. Örneğin, bir “yüksek büyüme” modelleme senaryosu, arzı 15,5 milyon ton (%8) artırarak fiyatlarda düşüşe neden olacağını ve düşük gelirli nüfuslar arasında besin eksikliği vakalarını 166 milyon azaltacağını gösterdi. UCSB’deki Ulusal Ekolojik Analiz ve Sentez Merkezini yöneten ve aynı zamanda yönetime rehberlik etmek için bu çeşitliliği ortaya çıkardıklarını belirten Halperna göre, küçük ölçekli balıkçılar, küresel deniz ürünleri sisteminin büyük bir parçasıdır ve kim oldukları ve nasıl balık tuttukları konusunda inanılmaz derecede çeşitli olmakla beraber bu çeşitlilik, okyanusları sürdürülebilir bir şekilde yönetmek için hem fırsatlar hem de zorluklar yaratır.

Sürdürülebilirlik İçin Mavi Gıdalar

Mavi gıdalar, besinsel faydaları ve sürdürülebilirlik kazanımları açısından karasal hayvan kaynaklı gıdalardan daha üst sıralarda yer alır ve birçok mavi gıda türü de önemli besinler açısından zengindir. Örneğin, tavukla karşılaştırıldığında alabalık, yaklaşık 19 kat daha fazla omega-3 yağ asidine sahiptir; istiridye ve midye 76 kat daha fazla B-12 vitamini ve beş kat daha fazla demir içerir; ve sazanlarda dokuz kat daha fazla kalsiyum bulunur. Ayrıca, yapılan çalışmalarda mavi yiyeceklerin besin faydalarının özellikle kadınlar için önemli olduğu gözlemlenmiştir. Uzmanlar, sektörün verimliliğini arttırmak ve çevresel ayak izini azaltmak için daha fazla yatırım yapmanın zayıf balıklar, yassı balığı, deniz çipurları ve süt balığı gibi daha az yaygın olan türler de dahil olmak üzere sektör genelinde faydalara sahip olabileceğini vurgulamakta. Bu konudaki BFA değerlendirmesi ise hem tümü önemli beslenme, kültürel, ekonomik ve çevresel değeri taşıyan mavi yiyeceklerin muazzam çeşitliliğini vurgular hem de karar vericilerin, taklitleri değerlendirmeleri ve mavi yiyecekleri yerel olarak küresel ölçeklerden geliştirilmiş bir gıda sisteminin parçası haline getirecek çözümleri değerlendirmelerinin bilimsel temelini sağlamayı amaçlar. Fabrice DeClerck’a göre, politika yapıcılar, küçük üreticilerin, kadınların ve diğer marjinalleşmiş grupların katılımını, mavi gıdaların güvendiği doğal kaynakların daha iyi idare edilmesi ve iklim değişikliğine karşı direnç geliştirme de dahil olmak üzere daha iyi yönetişim yapmalıdır. Günümüzde ise bunu hedefleri haline getiren birçok ülke, ekolojik, ekonomik ve sağlık yararlarını tam potansiyeline sağlamak için mavi gıda sektörünü geliştiriyorlar. Okyanus Çözümleri Stanford Solutions Co-Director Jim Leape, 2030 sürdürülebilir kalkınma hedefine ulaşmak için Dünya’nın son tarihten uzaktaki dokuz balıkçı mevsiminde olduğunu belirterek araştırmanın politikacılara, şirketlere, finansörlere, balıkçıların ve tüketicilerin, bu hedeflere ulaşmak için mavi gıdaların büyük potansiyelinden faydalanmasına yardımcı olabileceğini söylemekle beraber ya 2,500’den fazla tür veya tür balık, kabuklu deniz ürünleri, su bitkisi ve yosun grubunun gıda için küresel olarak yakalanacağını  ya da 100 milyondan fazla bir süredir geçim ve gelir sağlayacağını da ekledi.

Kaynakça

Sciencedaily