Çocuklar için az yağlı mı yoksa tam yağlı süt mü daha iyi?

Edith Cowan Üniversitesi’nden (ECU) dünya çapında bir ilk: Çocuklar için tam yağlı sütün, az yağlı süt mü? Beklenmedik bir cevap bulunmuş… Aslında bilim fark etmez diyor…

American Journal of Clinical Nutrition tarafından yayınlanan araştırma, iki yaşından büyük çocuklara düşük yağlı süt ürünleri tüketmelerini öneren mevcut halk sağlığı tavsiyelerinin revize edilmesi gerekebileceğini öne sürüyor.

Sokak sütü mü? Market Sütü mü diye tartışırken gelen haber…

ECU’dan Doçent Doktor Therese O’Sullivan,  çocuklarda tam yağlı süt ürünlerinin tüketimine ilişkin araştırmayı yönetti. Üç aylık bir süre boyunca, dört ila altı yaşları arasındaki 49 sağlıklı çocuk, rastgele gruplara ayrıldı ve grubun birine tam yağlı, diğerine ise az yağlı süt ve süt ürünleri verildi.

Süt ürünleri, satın alma fiyatının bir faktör olmamasını sağlamak için de katılımcılara ücretsiz olarak düz ambalajlarda iki haftada kapılarından sütler teslim edildi.

Her iki grup da tam yağlı mı yoksa az yağlı süt mü tükettiklerini bilmiyordu. Tabii verilen tüm ürünler çocuklar tarafından tüketilmedi. Kalan ürünler de çocukların damak tadı seçimi bakımından veri sunacağı için iki haftada bir tartıldı.

Sağlık açısından bir fark yok!

Araştırmacılar, süt tüketiminin etkilerini izlemek için ilk kez çocukların obezitesini, vücut kompozisyonunu, kan basıncını ve kan biyobelirteçlerini kapsamlı bir şekilde ölçtüler.

Tam yağlı veya az yağlı süt ürünleri tüketip tüketmediklerine bakılmaksızın, her iki çocuk grubu da benzer miktarda kalori alındığı gözlemlendi.

Az yağlı süt tüketen çocuklar, süt ürünlerinden daha az kalori ve yağ almalarına rağmen, bu farkı telafi etmek için doğal olarak diğer yiyecek ve içeceklere yöneldiler.

Profesör O’Sullivan, bulguların  obezite veya kardiyovasküler sağlık arasında önemli bir fark göstermediğini söyledi.

“Daha önce küçük çocukların daha düşük doymuş yağ seviyeleri ve daha düşük enerji yoğunluğu nedeniyle düşük yağlı süt ürünlerinden yararlanacağı ve bunun sonucunda obezite ve ilişkili kardiyometabolik hastalık riskinden kaçınmaya yardımcı olacağı düşünülüyordu” dedi.

“Sonuçlarımız, sağlıklı çocukların, artan obezite veya olumsuz kardiyometabolik etkiler olmadan tam yağlı süt ürünlerini güvenle tüketebileceğini gösteriyor.

Bir çok beslenme programı özellikle 2 yaştan sonra yarım yağlı süt tüketimi önerse de; bu sonuçların diyet kılavuzlarını güncellemesi bekleniyor.

Araştırmada diyetisyen ve doktora adayı olan Analise Nicholl ise bunun ebeveynler için hayatı kolaylaştıracağını söyledi.


Kaynak:

EdEcu.edu.au
ScienceDaily


Dergi Referansı :

  1. Analise Nicholl, Kane E Deering, Kate Evelegh, Philippa Lyons-Wall, David Lawrence, Trevor A Mori, Mario Kratz, Therese A O’Sullivan. Çift kör, randomize kontrollü bir pilot çalışma olan Samanyolu Çalışmasında, tam yağlı süt ürünleri çocuklarda yağlanma veya kardiyometabolik risk faktörlerini olumsuz etkilemez . American Journal of Clinical Nutrition , 2021 DOI: 10.1093/ajcn/nqab288