Çiftlik Yumurtası ile Market Yumurtası Arasındaki farklar…

Tavukların evcilleştirilmesinden bu yana insanlar yumurtalarını doya doya yiyorlar. Yumurtanın hem beyazı hem de sarısı, D ve E vitaminleri gibi yağda çözünen vitaminleri ve vücudunuzun sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu esansiyel yağ asitlerini içerir. Yumurtalar aynı zamanda tam bir protein kaynağıdır çünkü dokuz temel amino asidin tümünü içerirler. Ama bir farkla… İşte Detaylar…

Yumurtalar yemek pişirmek için çok yönlü bir malzemedir ve her şekilde pişirilebilir. Kızarmış, haşlanmış veya çırpılmış, yumurta söz konusu olduğunda hayal dünyanız elverdikçe çeşitleri arttırabilirsiniz.

Ancak, tüm yumurtalar eşit yaratılmamıştır. Kaliteleri, özellikle tavukların kendilerine nasıl muamele edildiğine bağlı olarak birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Bu, diyet ve dolaşmak için yeterli alana sahip olup olmadıkları gibi şeyleri kapsar.

Genel olarak konuşursak, iki ana yumurta türü vardır: Çiftlik taze yumurtalar ve mağazadan satın alınan yumurtalar. İşte nasıl farklı oldukları:

1. Tavuklara nasıl davranılır?

Taze çiftlik yumurtaları ile mağazadan alınan yumurtalar arasındaki en büyük farklardan biri, çiftçilerin tavuklara nasıl baktığıdır. Çiftlik sahipleri ve sürdürülebilir yumurta  yetiştiricileri , tavuklarını kafeslerde tutmak yerine açık  alanda gagalamayı tercih ederdi . Bu, tavukların diyetlerinin bir parçası olarak böcek ve yeşillikleri yiyebilecekleri anlamına gelir.

Buna karşılık, mağazadan satın alınan yumurtaların çoğu, tamamen farklı yaşam koşullarına sahip tavuklardan gelir. Kuşlar, peletlerle beslenirken dışkılarında oturarak sıkışık kafeslerde tutulur. Tavukların etrafta dolaşmasına izin verilmediği için yeterince egzersiz de yapamıyorlar. Bu nedenle, serbest dolaşan tavuklar kadar sağlıklı değillerdir.

Doğal olarak, sağlıksız tavuklar kalitesiz yumurtalar üretecektir.

2. Raf ömrü

Adından da anlaşılacağı gibi, çiftlikte taze yumurtalar tazedir. Genellikle sadece yenmeleri veya satılmaları gerektiğinde hasat edilirler. Bu nedenle, süpermarket raflarında haftalarca “taze” kalmaları için mineral yağ ve diğer maddelerle işlem görmeleri gerekmez.

Çiftlik taze yumurtalar ayrıca haftalarca tezgahta kolayca oturabilir ve yıkanmadıkları sürece taze kalabilir. Ancak genellikle taze çiftlik yumurtaları sadece bir veya iki günlüktür.

Mağazadan satın alınan yumurtalar ise raf ömrünü uzatmak için koruyucu maddelerle işlenir. Bu nedenle mağazadan satın alınan yumurtalar, alışveriş sepetinize düştüklerinde zaten aylarca eski olabilir. Doğal olarak, taze çiftlik yumurtalarından daha hızlı bozulurlar.

3. Lezzet

Çoğu çiftçi ve çiftlik sahibi size yumurtalarının mağazadan satın alınanlardan daha lezzetli olduğunu söyleyecektir. Bunu doğrulayan herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Ancak taze çiftlik yumurtalarının daha lezzetli olduğu inancının, yumurtaların nasıl toplandığını ve onları üreten tavukların nasıl yetiştirildiğini bilmekten geldiği düşünülüyor.

Durum ne olursa olsun, taze çiftlik yumurtaları ile mağazadan satın alınan yumurtalar arasında doku ve renk açısından kesinlikle bir fark göreceksiniz. Çiftlik taze yumurtaların parlak sarı sarıları ve sert, berrak beyazları olduğu bilinmektedir. Bütün bunlar, tavukların diyetine giren yüksek kaliteli malzemeler sayesindedir.

Örneğin, bazı çiftçiler, yumurta sarısını canlı hale getirdiği için, tavuklarının yemeğine kadife çiçeği özü ekler. Diğer çiftçiler de ürettikleri yumurtaların daha güçlü kabuklar geliştirmesi için tavuklarını kalsiyum tozuyla besler .

4. Besin değeri

Çiftlik taze yumurtalar ve mağazadan alınan yumurtalar besin değerleri açısından da farklılık gösterir. Birçok çalışma, taze çiftlik yumurtalarının, mağazadan satın alınanlardan daha az kolesterol ve doymuş yağ, ancak daha fazla vitamin, omega-3 yağ asidi ve antioksidan içerdiğini göstermiştir.

Omega-3 asidi vücudunuzun günlük işlevleri için gereklidir. İltihabı azaltmaya yardımcı olur ve kronik iltihaplı durumlar geliştirme riskinizi azaltır. Uzmanlar, çiftlikte taze yumurtaların daha fazla omega-3 içerdiğini düşünüyor çünkü serbest dolaşan tavuklar günlük beslenme düzenlerinin  bir parçası olarak böcekleri, yapraklı yeşillikleri , sebzeleri ve hatta çiçekleri özgürce yiyebilirler . Bu yiyecekler, ticari yumurta çiftliklerindeki kafesli tavukların diyetinde yoktur.

Kaynakça 

Foodscience.news

Food.news

Efsa.europa.gov.tr