Evde Burger Yapmak: Gıda Güvenliği Rehberi

Bir fast food klasiği “burger”; aslında yemek saatlerimiz kısa ise işimize de geliyor. Gerek restoranlarda gerekse evde; burger üretilirken gıda güvenliği nasıl sağlanır?

Tavada ya da mangalda, burger yaparken dikkat etmeniz gereken kurallar…

Hamburgerleri her zaman iyice pişirin. Az pişmiş olarak servis edilen burgerler, gıda zehirlenmesine neden olabilecek zararlı bakteriler içerebilir.

Burgerimi Nasıl Korurum?

Burgerlerinizi servis etmeden önce daima şunları kontrol edin:

 • Servis edilene kadar buharı üstünde olmalı,
 • Ortasından kesildiğinde içinde kırmızılık olmalı,
 • Kesildiğinde herhangi bir sıvı akışı da olmamalıdır.

Çapraz bulaşmayı önlemek için de aşağıdakileri hatırlatmakta fayda var:

 • Çiğ eti  yemeye hazır yiyeceklerden ayrı tutmalısınız.
 • Tüm ürünler ayrı ve temiz tabaklarda tutmalısınız
 • Çiğ etleri; buzdolabında alt raflarda saklamalısınız; (et için özel bölme kapaklıdır)
 • Çiğ ve pişmiş yiyecekler için farklı mutfak eşyaları, tabaklar ve doğrama tahtaları kullanmalısınız.
 • Yemek yapmaya başlamadan önce ellerinizi yıkamalısınız. Hatta görev değişikliği yapacaksanız yine ellerinizi yıkamalısınız. )mesela, Köfte yaptıktan sonra salata hazırlayacaksanız)

Burger neden biftek gibi değil

Bütün et parçalarda genellikle mikrobiyolojik yük yüzeyde toplanır. Pişirme esnasında ise zararlı bakterileri öldürebilirsiniz. Bu da parça eti güvenli olarak kabul etmemizi sağlar.

Ancak burger veya köfte hazırlıyorsanız durum ne yazık ki bu kadar kolay değil. Burgeri üretimek için kıyma çekmeniz lazım. Kıyma çekilmesi esnasında yüzeyde bulunan mikroplar etin her tarafına da karışacaktır. Burger tam pişmedikçe, bu bakteriler içeride canlı kalabilir. Bu, kaliteli veya pahalı etten yapılan burgerler dahil tüm burgerler için geçerlidir. Üzerine özel kol hareketi ile değil de başınızın üzerinden tuz serpseniz de bir şey değişmez.

Bu yüzden bir burgerin iyi pişmiş olarak servis edilmesi gerekir. Pişmenin kontrolünü gıda termometresi ile merkez sıcaklığı 72 C’ye gelecek şekilde olmasını sağlamalısınız.

Bakteriler ete nasıl bulaşır?

Üretilirken et, E. coli O157 ve salmonella gibi zararlı bir çok bakteri ile kontamine olabilir . Bu bakteriler zehirlenmenize neden olur ve hatta bağışıklık sistemi kuvvetli olmayan çocuklarda ölüme kadar gidebilir. Bu bakterilerin ana kaynağı hayvanın bağırsaklarıdır. Hayvanlar kesildiğinde, hayvanın bağırsağında bulunan E. coli O157 ve diğer bakterilerin etin yüzeyini kirletme potansiyeli vardır.

Kesimine güvendiğiniz et markalarından alışveriş yapmanız bu noktada işinizi kolaylaştıracaktır.

Bir de salmonella etkeni var tabii. Canlı hayvanın kesilirken maruz kalacağı stres dahi bu mikrobun etinize bulaşmasına sebep olacaktır. Kirli ortamda beslenmiş ve büyümüş hayvanın etinde salmonella tipleri olabileceği gibi listeria adında ve salmonellayı aratmayacak bir mikrobu da beraberinde getirir.

En kaliteli et bile bakteri taşır

Hayvanlar kesildiğinde, sürecin hemen başında kontaminasyon meydana gelebilir. Hangi hayvanların bağırsaklarında zararlı bakteri taşıdığını bilmenin bir yolu yoktur.

Satın aldığınız etin kalitesi, potansiyel kontaminasyon riskinde herhangi bir fark yaratmaz.

Restoranlarda hamburger yemek

Bazı restoranlar, burgerlerinin üretilme ve pişirilme şekli üzerinde sıkı kontroller uygulayabilir. Bu kontroller, ortası pembe olan burgerlerden kaynaklanan riskin önemli ölçüde azaldığı anlamına gelir.

Sıkı kontrollerin uygulandığı restoranlarda bile, bir burger iyice pişmediğinde hala risk olduğunu hatırlamanız gerekir.

Bu nedenle, gıda zehirlenmesine karşı daha savunmasız olan kişilerin yalnızca iyice pişmiş burgerleri yemesini tavsiye ediyoruz.

Bu durum için risk grupları;

 • çocuklar
 • yaşlı
 • hamile kadın
 • zayıflamış bir bağışıklık sistemi olan insanlar

Özellikle paket servis ile burger sipariş etmişseniz; ürünün iç kırmızılığı varsa ya da gelen servis soğuksa lütfen iade edin.