Siyah Kahve İçmek İçin Neden Arayanlar?

Birçok kişi güne kahvaltı ve bir fincan kahve ile başlar. Krema ve şekersiz siyah kahve içmek genel sağlığımızı artırmaya yardımcı olacaktır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kahveyi potansiyel olarak kanserojen gıdalar listesinden çıkardı, çünkü bazı kanserleri önlemeye yardımcı olabilir…

2015 Diyet Yönergeleri Danışma Komitesine göre günde üç yada beş fincan kahvenin diyette önemli bir etkiye sahip olduğunu belirtmiştir. Ayrıca siyah kahve diyabet, depresyon ve demans gibi durumları önlemeye yardımcı olur.

Kahvenin Sağlık Üzerindeki Etkileri

Diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Bazı çalışmalara göre, kahve içmek daha düşük bir Tip 2 diyabet insidansı ile bağlantılı olduğu kafeinli veya kafeinsiz kahve içmenin diyabet riskini düşürmeye yardımcı olduğunu bildirdi.

Depresyon gelişme riskini azaltabilir

2016’da yapılan 26 çalışmanın incelemesine göre, daha fazla kahve tüketmek daha düşük bir depresyon riskiyle bağlantılıdır. Araştırmacılar, günlük tüketilen her fincan kahve için depresyon riskinin yüzde sekiz azaldığını açıkladı.

Anksiyeteden muzdaripseniz, çok fazla kafein tüketmenin sorunlara çözüm olmayabilir. Çünkü her gıda da olduğu gibi kahvenin de fazlası istenmeyen sağlık sorunlarına neden olabilir.

Demans riski azaltmaya yardımcı olabilir

2017’de yayınlanan 28 yıllık bir çalışmadan elde edilen veriler, günde dört ila beş fincan kahve tüketmenin, “ılımlı” olarak kabul edilen, bu süre zarfında demans riskinin azalmasına yol açtığını öne sürdü.

Kahve ve kafein

Kahvenin bazı faydalarının içeceğin kafein içeriğinden geldiğini belirtmek gerekir. Bir incelemeye göre, kafein ve daha düşük depresyon riski kahvenin kendisi ile bağlantı ile birlikte doğrusal olmayan bir bağlantı da vardır.

Kafein, atletik performansı artırmaya da yardımcı olabilecek bir uyarıcıdır. 2016 yılında yapılan bir araştırmadan elde edilen veriler, fiziksel aktivitelere katılmadan önce kafein tüketmenin katılımcılar arasında “dinçliği” artırmaya ve yorgunluğu azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

Egzersize başlamadan en az 30-45 dakika önce bir fincan siyah kahve içtikten sonra başlanılabilir.

 Kahveden  ipuçlar

Diğer yiyecek ve içecekler gibi, siyah kahve de sadece çok fazla katkı maddesi olmadan şeker ve aromasız tüketildiğinde fayda sağlar.

 Geç Saatte kahve içmekten kaçının.

Kahvedeki kafein size enerji artışı sağlar ve yorgun olduğunuzda uyanık kalmanıza yardımcı olur. Ancak günün geç saatlerinde kahve tüketmek uykunuzu etkileyebilir. Kötü uyku birçok sağlık sorunuyla bağlantılıdır.

Kahvenize çok fazla şeker eklemeyin

Kendi başına kahve sağlıklıdır. Ancak çok fazla şeker sağlığımızı kötü yönde etkileyebilir.

Eklenen şeker, obezite ve diyabet gibi birçok ciddi hastalıkla ilişkili olan sakkarozla dolu olduğu için modern diyetlerdeki en kötü bileşenlerden biri olarak kabul edilir.

Daha tatlı bir içecek tercih ediyorsanız, şeker yerine stevia gibi doğal bir tatlandırıcı kullanın.

Biraz tarçın ekle.

Tarçın, kahvenin lezzetiyle iyi eşleşen aromatik bir baharattır. Çalışmalara göre, tarçın diyabetli kişilerde kan şekeri, kolesterol ve trigliseritleri düşürmeye yardımcı olabilir.

Sade siyah kahve çok acıysa, biraz tarçın ekleyerek içeceğinize lezzet takviyesi verin. Potansiyel yan etki riskini azaltmak için Cassia (çubuk) tarçını yerine Seylon (toz) tarçını kullanmak en iyisidir.

Kahvenize biraz da kakao ekleyin

Kakao, kalp hastalığı riskinin azalması da dahil olmak üzere birçok faydaya bağlı antioksidanlarla doludur. Herhangi bir şeker olmadan ilave lezzet için kahvenize bir tutam kakao ekleyin.

Az yağlı ve yapay kremalar kullanmayın

Ticari az yağlı ve yapay kremalar genellikle yüksek oranda işlenir ve zararlı katkı maddeleri içerebilir. Süt ürünü olmayan kahve kremalarının sağlık üzerinde etkileri hakkında çok fazla veri yoktur ve içerikleri markaya bağlı olarak değişir, bu nedenle bazı ürünler diğerlerinden daha sağlıklı olabilir. Bununla birlikte, bütün, doğal yiyecekler her zaman daha iyi bir seçimdir.

Süt ürünü olmayan bir krema kullanmak yerine, kahvenize otla beslenen tam yağlı krema ekleyin. Çalışmalara göre, süt ürünleri kalsiyum gibi önemli besinler içerir, bu da osteoporoz ve kemik kırıkları riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir. Otla beslenen sütü ayrıca daha iyi kemik sağlığı ile ilişkili bir besin maddesi olan K vitamini içerir.

Kahve içmeden önce dikkat edilmesi gerekenler

Birçok sağlık yararına rağmen dozu kaçırıldığında zararlı olabilir. Çok fazla kahve tüketmek sizi gergin ve endişeli hale getirebilir, kalp atış hızının artmasına ve normalden daha yüksek tansiyona neden olabilir. Düzenli olarak çok fazla kahve içmek de uykuya dalmayı zorlaştırabilir.

Günde yaklaşık üç ila beş fincan kahveyi maksimum 400 miligram (mg) kafein alımıyla güvenle tüketebilirsiniz. Kafein içeriğinin içtiğiniz kahvenin türüne bağlı olarak değişebileceğini unutmayın. 225 ml bir fincanda 95 mg kafein vardır.

Fiziksel ve zihinsel sağlığınızı artırmak için orta derecede ve şeker ilavesiz kahve için.

Kaynak:

HealthyEating.SFGate.com

Healthline.com

HopkinsMedicine.org